Chce vaše dítě pejska a vy jste podlehli?

Gratuluji. Právě jste si pořídili „tyrana“, který vám znepříjemní život. Pokud tedy zvíře přijmete jako zábavu pro své potomky.

Ať chcete nebo ne, pes změní chod celé vaší rodiny. Je nutné počítat nejenom se zátěží časovou, ale i finanční. Pokud jste se však přesto rozhodli štěně pořídit, udělali jste to nejlepší rozhodnutí svého života. Nezbývá tedy, než vyrazit na nákupy, aby váš mazlíček měl vše připravené. A aby bylo vaše nakupování bez problémů, připravili jsme vám seznam toho, co budete v nejbližší době potřebovat.

Pelíšek pro odpočinek

Každý pes potřebuje své teritorium, které slouží pouze jemu a cítí se v něm příjemně a bezpečně. Nezapomeňte na správnou velikost. Každé štěně rychle roste a za pár týdnů může pelíšek přerůst. Důležité je také správné umístění. I při odpočinku často pejsek touží zůstat se svou lidskou smečkou a místo pelíšku volí raději místo na pohovce, nebo u nohou svého páníčka, aby měl o všem přehled. I přesto, že mu takový prostor dovolíte používat, určitě pelíšek pořiďte. Bude tím nejlepším útočištěm ve chvílích samoty, na kterou se ať již chcete nebo ne, musíte připravit. Vhodné je doplnit ho o oblíbenou hračku, případně obětovat své staré nevyprané triko, které mu dodá jistotu ve chvíli vaší nepřítomnosti.

 Postarejte se o zábavu

Samozřejmě i zmíněné hračky jsou důležitou součástí života a to nejen pro duševní rozvoj štěněte a krácení dlouhé chvíle, ale i pro zdravý vývoj zubů a dásní. Z důvodu nezávadnosti a kvality namáhaného materiálu je nakupujte ve specializovaných obchodech. Vždy berte v úvahu rasu svého psa. Hračka určená čivavě bude určitě jiná, než pro malého vlčáka, nebo rottweilera. Každopádně, pokud štěně nezabavíte vhodnou hrou, postará se o zábavu samo. Bohužel často na úkor zařízení bytu, nebo vašeho oblečení. Na trhu naleznete celou řadu pískacích, dentálních, gumových nebo textilních hraček. Některý pes upřednostňuje plyšová zvířátka, další přetahovala, čí házecí míčky. Výběr nebývá často jednoduchý, ale určitě sami brzy poznáte, co udělá vašemu štěněti radost. Pokud však chcete, aby bylo opravdu šťastné, zapojte se do jeho hry. Přetahujte se o hračku, házejte míček, ale hlavně mu dělejte společnost.

Zdravá strava je základ   

K tomu aby váš mazlíček vyrostl v krásného zdravého psa, potřebuje samozřejmě kvalitní a výživnou stravu a tou určitě nejsou zbytky z kuchyně. Lidská strava může způsobit vašemu psovi velké zdravotní problémy, ať už se jedná o alergie, či střevní a žaludeční potíže. Pozor také na pochutiny. Jenom pár čtverečků čokolády, které štěně v nestřežené chvíli sní, ho může stát život. Tou nejlepší cestou k výběru stravy je nakoupit kvalitní potravu určenou pro psy. Určitě neuděláte chybu, necháte-li si poradit svým veterinářem, nebo ve specializované prodejně. Nekupujte granule a konzervy pochybného složení jenom proto, že jsou levné. Často obsahují přísady, na které může být vaše štěně alergické. Jednou z nich je sója, kterou bývá nahrazováno maso. Sója často způsobuje kožní vyrážky, průjmy, či bolesti žaludku. A nejde pouze o ni, ale i o přísady obilí, sůl, konzervační látky, barviva a další případné doplňky, které mohou vašemu psovi ublížit.

Související:  Netradiční způsob chovu slepic

Pes je masožravý tvor a ke svému vývoji potřebuje dostatek živočišných bílkovin. Případné nedostatky nevhodné stravy, se mohou projevit časným padáním zubů, řídnutím srsti, ztrátou zabarvení, kožními, střevními problémy a podobně. Vývoj a budoucí stav štěněte je ve vašich rukách. Rozhodnout se můžete mezi stravou, kterou budete připravovat doma, nebo mezi konzervami a granulemi. Výběr je nutné podřídit velikosti psa v dospělosti. Malý bytový pejsek nepotřebuje ke stavbě těla a výživě kloubů tak energeticky náročnou a výživnou stravu, jako pes, který bude mít v dospělosti přes 70 kilo. Při výběru berte v úvahu i aktivitu zvířete a jeho stáří. Malé štěňátko by mělo jíst čtyřikrát denně. Okolo půl roku je možné snížit dávky na tři. Štěňata potřebují pravidelné krmení a pečlivě sestavený jídelníček. Jejich život je plný aktivity a tělíčko překotně roste. Štěně potřebuje často až třikrát více energie, než dospělý pes.

Pokud se pejskovi rozhodnete připravovat domácí stravu, počítejte nejenom s vyšší finanční a časovou zátěží, ale také s rizikem nedostatečně vyvážené potravy, což může na vyspívajícím organizmu nechat nenapravitelné následky. Není totiž jednoduché zkombinovat všechny nutné živiny a odhadnout potřebné množství tak, aby se štěně nepřejídalo. Proto raději volte průmyslově vyráběnou stravu, která je speciálně určená pro štěňata a mladé psy. Není důležité, zda se rozhodnete pro kapsičky a konzervy, nebo zvolíte kvalitní granule. I ty dokážou zajistit veškeré živiny a vitamíny. Ať už zvolíte cokoliv, nesnažte se o zbytečnou kombinaci domácí a průmyslově vyráběné stravy. Organizmus psa a zvláště štěněte je velmi citlivý, trvá určitou dobu, než si na podávaný druh potravy zvykne a v případě častých změn reaguje zvracením, nebo průjmy. Při podávání potravy dodržujte předepsané dávky, které vždy naleznete na obalu zakoupeného výrobku, nebo na základě doporučení veterináře. I když právě štěně má vysoké nároky na výživu, není správné ho překrmovat. Obezita v období růstu může způsobit spoustu zdravotních problémů při vývoji kostí a kloubů. Váhu štěněte pravidelně sledujte a hodnoty zapisujte

Klidné místo pro krmení

Svému štěněti byste měli připravit i bezpečný kout, kam mu budete chystat misku s jídlem a čistou vodou. Zatímco potravu musíte odměřovat, k vodě by mělo mít štěně přístup po celý den. Neodbývejte svého pejska nekvalitními, lehkými nádobami od potravin. Štěně je nemotorné a temperamentní a misky by lehce převrhlo. V obchodech s potřebami pro psy naleznete praktické misky, které jsou pevné, se širokým dnem, často i s přísavkou, která zabrání nechtěnému pohybu nádoby.

Související:  Choroby slepic a jejich prevence. Jak rozpoznat a předcházet běžným onemocněním

Vodítko na vaše procházky

Již malé štěně je nutné zvykat na venčení na vodítku. V obchodech se setkáte s celou řadou vodítek, určených pro různé rasy psů. Samozřejmě nákup vašeho prvního vodítka nebude nákupem posledním. Vodítko zvolte podle velikosti psa, podle účelu, ke kterému má sloužit, ale samozřejmě také podle jeho vzhledu. Pokud budete používat vodítko k výcviku psa, zvolte krátké a pevné. Naopak na dlouhé volné vycházky můžete pořídit navíjecí. Pořídit lze i speciální vodítka na stopování, které umožní psovi velký pohyb, aniž byste nad ním ztratili kontrolu. Dosahují často délky až 15 metrů. Vybírat můžete z vodítek kožených, textilních, látkových, či pletených, podle toho, které se vám bude líbit.

Bez obojku to nelze

Je samozřejmě, že každé vodítko je nutno upnout na obojek. Těch je na trhu opět nepřeberné množství. Můžete vybírat podle barvy, materiálu, typu, prostě podle svého vkusu. Vždy nezapomeňte brát úvahu velikost a budoucí růst vašeho psa. Obojek neupínejte příliš pevně. Vždy pouze tak, abyste mezi obojkem a krkem lehce protáhli prsty. U malého štěňátka nepoužívejte škrtící kovový řetízek, ale volte raději pohodlnější kožený. Na druhou stranu nesmí být obojek příliš volný, aby se pejsek při běhu nezachytil a nezranil se. Místo řemínku, můžete zvolit postroj (kšíry) a to buď typ, který obepíná přední nohy, nebo obepínající hrudník. Zvláště pro malého psa, stejně jako pro drobné temperamentní rasy, je ten způsob vedení mnohem pohodlnější a bezpečnější. Navíc kšíry lze využít i pro bezpečný převoz psa v autě. Stačí je pejskovi nasadit a upevnit na vhodném místě ve vozidle.

Když se pejsek ztratí….

A nakonec jedno důležité doporučení. Označte svého psa. Každé štěně, které si pořídíte, musíte ze zákona přihlásit v místě svého trvalého pobytu. Od jeho tří měsíců věku jste povinni platit roční poplatek dle dané sazby. Ve chvíli, kdy pejska přihlásíte, dostanete psí známku s identifikačním číslem. Tuto známku upevněte na obojek svého štěněte. V případě zaběhnutí, máte díky známce mnohem vyšší naději na jeho nalezení. Případnou identifikaci psa je možné znásobit připnutím adresáře. Adresář je malá schránka, která se rovněž připíná na obojek nebo postroj psa, ve které je umístěn kontakt, případně adresa majitele.

Rozhodnutí pro život se psem je velmi závažné a hlavně závazné. Pes bývá při správné výchově tím nejvzácnějším darem pro každého člověka, který má srdce na svém místě. Pro každého, kdo pochopí, že rozkousané boty, nebo poškrábaný nábytek je zanedbatelný problém, lehce vyvažitelný vděčným a láskyplným pohledem psích očí. Bohužel ne vždy tento názor sdílí celá rodina. Následné spory a domácí nervozita není vhodné prostředí pro lidi, ani pro psy. Navíc obvykle končí (v lepším případě) umístěním psa v útulku. Velké sny končí a utrpení nevinného zvířete začíná samotou. Nezapomeňte proto, že … „Když si něco ochočíš, navždycky už za to máš zodpovědnost. Máš zodpovědnost za svou růži…“ (Malý princ -Antonie de Saint-Exupéry)