Choroby slepic a jejich prevence. Jak rozpoznat a předcházet běžným onemocněním

Chov slepic je nejlepší cesta k vlastním čerstvým vajíčkům přímo z vaší zahrady. Jakmile se do tohoto koníčku ponoříte trochu hlouběji, možná zjistíte, že se ale jedná o mnohem víc. Za každým sneseným vejcem stojí péče a pozornost o zdraví a pohodlí těchto opeřených tvorů. A i když chov slepic není nijak náročný a hravě ho zvládne s trochou znalostí a trpělivosti i naprostý začátečník, některé choroby a neduhy, kterým slepice často podléhají, by vám mohly péči o ně zkomplikovat. Pojďme se spolu podívat na některé z nejčastějších chorob a na to, jak jim předcházet.

 

Kokcidióza

Kokcidióza patří k nejčastějším zdravotním problémům drůbeže. Jedná se o onemocnění parazitem, který způsobuje silný průjem, úbytek na váze, ztrátu chuti k jídlu a také viditelnou letargii. Prevence spočívá v udržování čistého kurníku a pravidelného očkování. Nemoc se léčí obyčejným černým uhlím, ale rozhodně se nevyplatí tuto nemoc podceňovat.

 

Markova choroba

Toto virové onemocnění postihuje nervový systém slepic a je vysoce nakažlivé. Příznaky zahrnují paralýzu končetin, neobvyklé držení těla a úbytek na váze. Bohužel, jakmile se příznaky projeví, je na nějakou záchranu chovu už pozdě. Většina slepic se nakazí od volně žijících ptáků nebo od nových přírůstků do chovu, které už jsou infikované. Prevencí je v tomto případě vakcinace malých kuřátek a pečlivá karanténa před připuštěním k chovu.

 

Ptačí chřipka

Tato nebezpečná nemoc neohrožuje pouze slepice, ale v podstatě všechna pernatá domácí zvířata. Může mít mnoho různých kmenů, některé s vysokou úmrtností. Poznáte ji podle náhlého poklesu snůšky, respiračních potíží a výrazných otoků na hlavě. Předcházet této chorobě je spíš o štěstí, ale můžete omezit riziko jejího výskytu, když zabráníte kontaktu slepic s divokými ptáky, kteří mohou virus přenášet.

 

Newcastleská choroba

Tato vysoce nakažlivá virová nemoc má řadu příznaků jako jsou respirační obtíže, křeče nebo paralýza, fialový hřebínek a pokles produkce vajec. Pozor, tato nemoc je přenosná i na člověka u kterého se projevuje jako chřipka. Patří mezi ty nejnakažlivější a bohužel se nedá léčit. Abyste snížili riziko jejího výskytu, pokuste se zamezit styku drůbeže s volně žijícím ptactvem a především s jejich trusem. Důležité je pak pravidelné čištění kurníku pro slepice i výběhu od trusu a nákup kuřat od ověřených dodavatelů.

 

Shrnuto podtrženo

Poctivá vakcinace proti nejběžnějším chorobám vám může ušetřit spoustu zbytečných problémů, nákladů a zklamání. Mimo to je pro předcházení většiny chorob a ochraně vašeho chovu důležité dodržovat několik základních pravidel:

Související:  Zabraňte pejskům běhat po záhonech

1. Dodržování čistoty v kurníku pro slepice a jeho okolí.

2. Karanténa nových přírůstků.

3. Zamezení styku slepic s divokými zvířaty, ptáky i hlodavci.

4. Pravidelná kontrola parazitů.

5. Vyvážená a nutričně bohatá strava.

Zdraví je to nejdůležitější a to platí jak pro nás tak pro slepice. Nemocné nebo jinak strádající slepice mohou ohrozit celý chov a především nemohou snášet. Přitom stačí tak málo a můžete předejít celé řadě problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..