Ať už na jaře stříháte révu nebo řezem připravujete ovocné stromy na novou sezónu, musíte řešit, co s odpadem, který při této činnosti vznikl. Nemine vás to ani tehdy, když vaše stromy stříháte na podzim. Vždy vám zůstává na zemi spousta větví, které je třeba uklidit. Pokud se na tyto větve a větvičky díváte ne jako na problém, ale jako na surovinu, velmi si usnadníte svůj zahrádkářský život.
Nejklasičtější řešení je spálit to všechno. Ještě i dnes často vidět obláčky kouře nad našimi vesnicemi. Případně ti k přírodě šetrnější naloží vše na kolečko a odvezou do strže nebo na kraj lesíka. Hlavně aby byl v zahradě pořádek a čisto. Nebo je tu ještě jedna možnost. Připravit všechny větve a jiný „zelený odpad“ do speciálních kontejnerů a (nechat) odvést do sběrných dvorů či přímo na zpracovatelské místo. V mnoha městech takto organizují sběr zeleného odpadu na jaře a na podzim pro obyvatele rodinných domů.
Napadlo vás někdy, proč je zákonem pálení zahradního odpadu zakázané a na druhé straně vám zákon přikazuje předat tento odpad specializované firmě? To jako vy ho zlikvidovat nemůžete, ale oni ano? A jak ho vlastně likvidují?
Není to žádná věda. Nadrtí haluze i trávu a jiný rostlinný odpad a naskládají na velkou kopu, kde zkompostuje. Pak produkt z odpadu zabalí do pytlů a prodají zahrádkářům jako pěstební substrát.
Zbytečná objížďka, když si můžete svůj zahradní odpad zpracovat a využít sami ve své zahradě. Stačí koupit elektrický drtič odpadu a ihned po skončení řezu nadrtit větve na dřevěnou štěpku. Ta má v zahradách vícero použití.
Dřevěnou štěpku z jehličnatých dřevin s úspěchem použijete jako mulč pro maliny, ostružiny nebo borůvky, kterým dodá potřebnou kyselost půdy pro lepší růst. Štěpka z listnatých dřevin je ideální na mulčování květinových záhonů, ale i pod některé druhy zeleniny. Brání růstu plevele a vypařování vody z půdy. Na rozdíl od kupované borovicové kůry neokyseluje půdu a nezpomaluje růst. Velmi vhodná je dřevní štěpka na zasypání podmáčených travnatých chodníků nebo cest pro auta.
Dřevní štěpka je také ideálním materiálem pro převrstvení kompostu a dosažení lepšího poměru mezi dusíkem a fosforem v něm. Díky ní vám mnohem rychleji přibude v kompostovišti materiál a získáte mnohem více čerstvého kompostu pro zlepšení půdy na svých zeleninových záhonech nebo kolem ovocných stromů.
A v neposlední řadě je dřevní štěpka také dobrým palivem do kamen. Větší účinnost získáte slisováním štěpky do pelet, ale peletový lis se vyplatí pořídit pouze v případě, že máte dostatek materiálu každý rok. Zato štěpkovač je důležitou a užitečnou součástí každé zahrady, kde se vyskytují stromy a keře. Odbřemení vás od starostí, co s větvemi, promění odpad v cennou surovinu a náklady na jeho nákup se vám rychle vrátí v úsporách na odvoz odpadu a nákup substrátů do pařeniště, květináčů či do skleníku. Vše si můžete vyprodukovat sami a levněji.
Drtiče odpadu či štěpkovače se vyrábějí v provedení s elektromotorem na 230 V nebo 380V a pro použití na místech bez přívodu elektřiny i se spalovacím motorem, podobně jako sekačky. Za úvahu rozhodně stojí zvážit nákup jedné motorové elektrocentrály a různého elektrického vybavení. Na starosti budete mít jen jeden spalovací motor se vší tou údržbou motoru, svíček, filtru i zásoby paliva.
Na hrubé větve jsou v nabídce drtiče s frézovacím nožem, typicky s příkonem cca 2800 W a pro větve do průměru 42 mm se samopodávačem větví. Pokud častěji potřebujete nadrtit tenčí větvičky či zbytky ze zeleniny, na to jsou vhodnější drtiče s rotačním kotoučem a noži.