Jakou obuv do zimní zahrady

Ačkoli pro některé lidi zima znamená zazimování zahrady, stále jsou zahrádkáři, kteří své záhony nebo sady na zimu neopouštějí. Nebo prostě mají svou zahradu hned za domem a to, že napadl sníh přece neznamená, že se v ní ukáží až na jaře. Když však chcete svou zahradu v zimě navštívit a je úplně jedno, jestli proto, že se v ní chcete pokochat a přijít na jiné myšlenky nebo potřebujete udělat nějakou práci, důležité je správné se obout. Jak?

Většina lidí pracujících s půdou má zafixované jako univerzální zahrádkářskou obuv holínky. V blátě nebo v dešti či dokonce v hnoji je taková bota, dokonale těsnící proti vnikání vody dovnitř, zřejmě ideální. Gumová vrstva, která brání vodě namočit ponožky a ochladit nohy má i jinou vlastnost. Dokonale brání větrání nohou v holínkách. A to znamená nejen zpocené ponožky a později dobře zapáchající, ale zejména chlad. A to je v zimě velmi nepříjemná vlastnost obuvi.

Gumáky pro malé i velké zahrádkáře

Pokud tedy nezbytně musíte v zimní zahradě něco udělat a všude je plno vody, gumáky mohou být dobrou volbou, pokud se do hodiny či dvou vrátíte do tepla, abyste nenastydli.

Osvědčeným materiálem na obuv, která má něco vydržet, je kůže. Zejména nad kotník vysoké kožené boty pevně obepínají chodidlo a chrání tak i před vytčením kotníku na nerovnostech. Dají se koupit i jako pracovní obuv a v závislosti na dezénu podešve jsou více či méně vhodné na chození na mokré či zmrzlé trávě, hlíně nebo po sněhu.

Kožené boty vydrží opravdu hodně

Hrubá podrážka dává možnost používat je i při rytí, kdy se tenké podrážky zejména sportovní obuvi velmi snadno o horní hranu rýče zlomí.

Kožená bota však není nejlepší volbou do mokra nebo do sněhu. Ať už je tráva na podzim mokrá po dešti nebo před setměním od rosy nebo je vlhký sníh, kůže pomalu vodu do sebe nasává. Několik hodin v kožených botách nic necítíte a pak najednou, když se hrubá kůže celá promočí, vám začne být na nohy zima. Tehdy je nejvyšší čas vrátit se domů nebo alespoň přezout mokré kožené boty za jiné, suché, samozřejmě je třeba vyměnit i ponožky. Jinak hrozí nachlazení. A když je nám zima od nohou, nezachrání to ani hrubý kabát a čepice až na uši.

Dobrá bota se nepromočí ani na sněhu

Když hledáme vhodnou obuv do zahrady, můžeme se „poohlédnout“ u lidí, kteří tráví v přírodě také hodně času, ačkoli ne péčí o ovoce a zeleninu. Turisté opravdu potřebují kvalitní oblečení a boty, protože během dlouhého pobytu v přírodě je může zastihnout všelijaké počasí.

Trekingové boty jsou vhodné nejen pro turisty, ale i pro zahrádkáře

Moderní trekingové boty jsou vybaveny kvalitní a členitou podrážkou, se kterou se můžete bezpečně pohybovat nejen po skalách a po vyšlapané chodnících, ale neuklouznete se ani na mokré trávě nebo zmrzlém sněhu. Povrch bot je vyroben ze speciálních vrstev, které nepropouštějí vodu z deště nebo roztátého sněhu dovnitř boty, ale dovolují páře, vlhkosti z potu, proniknout z boty směrem ven. Tak jsou vaše nohy stále v suchu a tím i v teple. Nohy se v nich nezpotí a nestudí.

Říká se, že v zahradě neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený zahrádkář. Když budete správně oblečení a správné obutí, můžete jít do své zahrady kdykoliv, bez ohledu na aktuální počasí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..