Kdy a jak vyséváme rajčata?

Rajčata jsou oblíbenou teplomilnou zeleninou. Všichni známe červené a sladké plody, rostoucí na keřích. Keře i plody mohou mít různé tvary, protože existuje řada odrůd rajčat. No mají zhruba stejnou dobu klíčení. Optimální doba jejich výsevu je v našich končinách asi v polovině března.

Sváteční zahrádkáři většinou kupují již hotové sazenice na tržištích, ti zkušenější si pěstují své vlastní sazenice ze semen. Osivo se dá (zatím) běžně koupit nejen v zahrádkářských prodejnách, ale i v různých supermarketech jako sezónní zboží. Pokud zahrádkář nechce být závislý od nabízeného sortimentu sazenic nebo semen, odkládá si semena svých osvědčených odrůd na další roky.

Má to i další výhody, když si připravujete osiva svých osvědčených odrůd. Výběrem nejkrásnějších plodů na semena děláte přirozenou selekci kvality plodů, dlouholetý růst na vašem pozemku dělá rajčata přizpůsobené vašim podmínkám půdy, vláhy i jiných parametrů pozemku. Takové semena přenášejí nejlepší vlastnosti pěstovaných rajčat na další generace. Na rozdíl od uměle šlechtěných osiv, které jsou cíleně připravovány křížením dvou rostlin s přesně definovanými vlastnostmi samotné rostliny i plodů. Avšak s garancí jen první generace, pěstované ze zakoupeného semene. Nejčastěji bývá takové osivo označené jako „F1“ a pokud z takto vypěstovaných plodů seberete semena, většinou získáte různé rostliny s nedefinovanými vlastnostmi původních jednotlivých rodičovských rostlin. Semenářské podniky podniky tím zajišťují trvalé tržby, velkopěstitelé zase vysokou úrodnost. Kdo chce být v pěstování zeleniny nezávislý, se takovemu osivu vyhýbá. Zároveň získá odolné své odrůdy.

Rajčata jsou chutnou a zdravou součástí našich jídel

Abyste mohli sazenice rajčat vysazovat do záhonů asi v polovině května, hned po tom, jak skončí poslední jarní přízemní mrazíky a semena mohli klíčit a růst obvyklých 60 dní, je polovička března optimálním časem pro výsev.

Jaký substrát je vhodný na výsev

Mnozí zahrádkáři dělají chybu, že vysévají semena do univerzálního nebo zahradnického substrátu nebo do zeminy, kterou nakopou v zahradě. Dokonce některé prameny doporučují posbírat zem z krtinců. Výživný substrát je však pro výsev nevhodný. Používá se rozmnožovací substrát, který obsahuje méně živin. Na jedné straně tak mladé rostlinky nerostou příliš bujně, na druhé straně si rostlina důsledně buduje kořenový systém, aby se k nějakým živinám dostala. Pro budoucí výsadbu je kvalitní systém kořínků velmi důležitý.

Sazenice rajčat se dají koupit, ale můžete si je vypěstovat i sami

Pokud kupujete výsevní substrát v obchodech, žádejte ten se supresivním účinkem. Mladé klíčící rostliny ohrožuje houbové onemocnění, které způsobuje „padání“ rostlin. Těsně nad zemí jsou rostlinky poškozené houbou, doslova padají a vysychají.

Související:  Mulčování slámou

Výsevní nádoby

Na výsev rajčat stačí mělké nádoby, ale nedoporučujeme používat jednu nádobu na výsev více rostlinek. Při rozsazování do záhonů by hrozilo poškození jemných kořínků a tím i vyschnutí rostlin.

Sadbovače zajistí oddělení kořínků jednotlivých sazenic

Ideální výsevní nádobou je plastový sadbovač. Snadno se udržuje čistý a dezinfikován, každá rostlinka má svůj prostor pro kořínky a jsou opakovaně použitelné.

Substrát v nádobkách lehce přitlačte, dřevěnou paličkou udělejte malou jamku několik milimetrů hlubokou a do každé vložte jedno semeno rajčata. Pak zasypte substrátem a jemně ovlhčete. Rozhodně nepoužívejte na zalévání nádobu s vodou, mohli byste proudem vody vyplavit semena. Ideální je právě zasazené semena rosit pomocí rozprašovače.

Jemné rosení nevyplaví semena ze substrátu

Aby sazenice nevytahovaly

Pro první dny klíčení a růstu je třeba vytvořit rajčatům ideální mikroklima. K tomu slouží plastové průsvitné a jemně perforované kryty sadbovačů. Udržují teplotu a vlhkost a zároveň dovolují drobným rostlinkám dýchat. Pravidelně ale opatrně je třeba je zavlažovat.

Pokojová teplota kolem 22 °C je pro klíčení rajčat vysoká, ideální je udržovat ji mezi 15 a 17 stupni. Současně s teplotou je třeba přizpůsobovat i množství světla. Či spíše naopak. Pokud je v místnosti méně světla, je třeba udržovat nižší teplotu. Když dopřejete rostlinám málo světla (a v jarních měsících po výsevu ho je opravdu méně, jsou kratší dny a slunce bývá často skryté za oblaky) ale v místnosti je teplo, začnou se rostlinky vytahovat za světlem. Jejich stonky jsou světlé, tenké a pokroucené, neudrží rostlinku vzpřímenou.

V domácích podmínkách je vhodným místem na pěstování vlastních sazenic ze semen jižně orientované okno v pokoji, který není vytápěn, pouze temperován. A kde žaluzie nebrání přístupu slunečního světla k pěstovaným sazenicím.

Sazenice zeleniny si můžete vypěstovat i doma

Pokud se vám začnou malé sazenice vytahovat za sluncem a ještě není čas jejich sázení do záhonu, můžete si pomoci dřevěnými špejlemi, které poskytnou slabým rostlinkám potřebnou oporu, než zesílí.

Když po děložních lístcích nasadí vaše rajčatové sazenice i pravé lístky, můžete je pozorovat, jak každý den sílí a jsou hezčí. Zhruba po dvou měsících od výsevu budou připraveny opustit sadbovače a najít si své místo v záhonu. Jen dejte pozor, aby je neskolí mráz, který se může v půlce května u nás vyskytnout na jednu či dvě noci. Pokud je předpověď počasí nepříznivá, raději nechte sazenice ještě pár dní v malých květináčích, opatrně je zalévejte a zasaďte je venku až když už nehrozí špatné počasí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..