Množení lísek

Lískové ořechy jsou u nás považovány spíše za divoké lesní plody, ale stále více lísek se objevuje i v našich zahradách. Přestože se v obchodní síti dají koupit vyloupané lískové ořechy zejména z dovozu, dají se bez problémů pěstovat a na podzim posbírat. Pokud máte ve své zahradě keř, jehož plody vám chutnají a rádi byste si namnožili další keře stejné odrůdy, poradíme jednoduchý způsob.

Tak jako jiné stromy dají se i lísky pěstovat ze semen, tedy z lískových ořechů. Má to však dva háčky. Obecně než začnou semenáče přinášet úrodu, vždy to trvá déle, než roubované stromky / keře. A při semenáčcích není zaručeno, jaké budou mít jejich plody vlastnosti. Od mateřské rostliny se mohou lišit proto, že neumíte zaručit, jak odrůdou byly květiny rostliny, z níž semena obíráte, opyleny.

Semenáč lísky

Množit roubováním ověřené odrůdy na vhodnou podnož je jednoduché u stromkových forem dřevin, ale u keřů byste museli naroubovat několik prutů a i tak by vám ze země vyrůstaly nové pruty původního semenáče. Proto se keře většinou množí řízkováním. Rybíz, angrešt, kustovnici nebo jiné drobné ovoce rozmnožíte tak, že asi 25 cm odřezky větviček dáte do sypkého substrátu a počkáte, až zakoření.

Nakopcovaná líska

Keře lísky rozmnožíte spolehlivějším způsobem. Brzy na jaře odříznete těsně nad zemní jednu nebo dvě krajní větve vaší oblíbené lísky a pahýl zasypete zeminou do výšky asi 10 cm. Do podzimu se vedle keře objeví nové malé výrůstky, vhodné na přesazení.

Obnažené kořínky nových sazeniček lísky

V období vhodném pro podzimní výsadbu stromků opatrně odhrabte nakopcovanou zeminu a odhalte jemnou kořenovou soustavu. Z uříznutého pahýlu líska do boku pustí mělké kořeny, někdy i více než tři, a z nich vyraší směrem nahoru nové větvičky. Kořínky stačí u původního keře odstřihnout zahradnickými nůžkami a máte několik malých sazenic lísky.

Líska zasazená na novém místě

Nové sazenice lísek zasaďte tam, kde se vám to nejlépe hodí. Při plánování výsadby nezapomeňte, že takový malý stromek se časem rozroste na košatý keř a ten bude zabírat nějaké místo.

Pokud již máte keř lísky rozrostlý víc, než jste předpokládali, řez keře můžete využít i na jeho rozmnožení. Odstraňte na jaře několik krajních větví, přihrňte jeh zeminou a na podzim máte mladé sazenice stejné odrůdy.

Tři lískové oříšky pro každého z nás

Pokud jste našli v přírodě lísku a rádi byste měli z ní i ve své zahradě, postupujte stejně. Seřízněte několik krajních větví, které využijete například jako opory k rajčatům nebo jako základ pro vyplétaná plotové dílce z vrby a na podzim si do zahrady přinesete nové zárodky keřů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..