Myš v domě: Jak se zbavit nevítaného hosta

S poklesem teplot a nedostatkem potravy se začnou myši z polí, luk a zahrad stahovat do lidských obydlí. Hledají zde útočiště a zdroje potravy. Poradíme vám, jak zamezit myším, aby osídlily vaši domácnost. Pokud se u vás přece jen zabydlí, nabízíme řešení, jak se jich zbavit.

Uklízejte potraviny

Toto pravidlo je jednoduše splnitelné, ale velmi účinné. Pokud u vás myši nenaleznou vydatný zdroj potravy, nemají tak vysokou motivaci se k vám nastěhovat. Občas se nějaká objeví, ale ne v masové míře. Uklízejte proto vše, co může myším posloužit za potravu. Myš se prokouše igelitem, látkou, papírovou krabicí. Volte proto uzavřené police, pevné plastové boxy s víkem, dovřenou lednici.

Uklízejte zákoutí

Při úklidu nevynechávejte kouty, pohybujte nábytkem, dělejte ruch. Pokud při zametání a vysávání pohybujete nábytkem, odsouváte skříňky, myši tím rušíte. Pečlivým úklidem rovněž odstraníte drobky z jídla, které by myším posloužily jako obživa.

Pořiďte si kočku

Pokud máte rádi kočky a nejste alergici, kočka poslouží jako prevence i jako následné řešení problému. Je však třeba počítat s tím, že některé domácí kočky myši nežerou. Pouze je zakousnou a hrdě donesou majiteli. Smiřte se tedy s častým odstraňováním myších mrtvolek.

Použijte osvědčenou past na myši

Natahovací past na myši je klasickou a léty prověřenou metodou. Do pasti se dá návnada, pastička se natáhne a čeká se na myš. V momentě, kdy myš odebere návnadu, mechanismus se uvolní a dojde k rychlému usmrcení hlodavce. Nevýhodou je nutnost odklízení zabitých myší. Při volném ložení pasti v interiéru může dojít k nepříjemnému zranění domácího zvířete nebo zvědavého dítěte.

Jedovaté nástrahy

Pro jejich používání platí přísná bezpečnostní pravidla. Tyto druhy pastí se používají často v provozech, za spolupráce s odbornými firmami. V domácnosti je užití jedovatých nástrah nebezpečné pro domácí zvířata.  Je tedy potřeba návnadu řádně umístit mimo jejich dosah. Určité riziko představuje i pro děti, které by mohly chtít ochutnávat barevné granulky.

Méně známé druhy smrtících pastí

Čelisťová past

Je tvořena dvěma rozevřenými plastovými čelistmi, mezi které je vložena návnada. Jakmile se myš dostaví k odebrání návnady, dojde k prudkému sklapnutí čelistí. Hlodavec je tak rychle usmrcen. Nevýhodou čelisťové pasti je, že nemusí dojít k usmrcení myši, ale k jejímu chycení a zranění. Myš se tak trápí a umírá pomalu a v bolestech.

Past s lepidlem

Jedná se o lepidlo umístěné na vhodný podkladový materiál, což může být třeba plochá miska. Doprostřed se umístí návnada. Myš jdoucí pro návnadu je nucena vstoupit na lepidlo, kde zůstane přilepena, a je tedy chycena. Na první pohled se past jeví jako vhodná alternativa bez nutnosti myš usmrtit. Lze ji vyjmout pomocí rostlinného oleje. Tato zkušenost je však pro myš natolik stresující, že si ve snaze uniknout sama často způsobuje těžká zranění, a nakonec stejně umírá. Kvůli pomalé a bolestivé smrti je používání pastí s lepidlem nevhodné.

Související:  S vodou je potřeba hospodařit, dokud je

Past s elektrickým proudem

Je to moderní smrtící past využívající elektrický proud. Myš je po odebrání návnady zasažena elektrickým výbojem a na místě usmrcena. U této pasti je potřeba dávat pozor, aby nedošlo k zasažení necílových živočichů, případně zvědavých a kutících dětí.

Metody, které myš přežije bez újmy na zdraví

Odchytové klece

Lidově také nazývané „ekologická pastička“ slouží k odchytu nevítaného hlodavce, ale ne k jeho likvidaci. Po odchytu je myš vypuštěna zpět do přírody. Je však potřeba myš odnést nebo ještě lépe odvézt dostatečně daleko od místa odchytu, aby netrefila zpět. Pokud ji pouze vyhodíte na zahradu, bude doma dřív než vy. Odchytovou klec je třeba často kontrolovat. Nechat v ní myš umřít hlady a žízní je kruté a zbytečné.

Elektrický plašič

Elektrický plašič je založen na vysílání zvuků, které jsou pro myš neškodné, ale velmi nepříjemné. V ideálním případě se proto myš po určité době odstěhuje. Člověk ani ostatní zvířata tyto zvuky nevnímají a nemají na ně dle výrobce žádný škodlivý vliv. Přístroj nemůžete používat pouze pokud chováte hlodavce. Plašič je vhodné použít i jako prevenci. Některé myši jsou v domácnosti natolik spokojené, že ji odmítnou opustit i přes přítomnost plašiče. Plašič tedy bohužel není vždy účinný.

Pasti domácí výroby

Člověk je tvor kreativní a šetřivý. Mnohé pasti proto vznikají svépomocí přímo v domácnostech. Jedná se o různé systémy odchytu do plastových lahví, nástrahy končící pádem myši do vody. Pokud se rozhodnete pro domácí výrobu pasti na myš, berte v úvahu, že i myš je živý tvor cítící bolest. Některé způsoby likvidace myší jsou zbytečně pomalé a bolestivé. Rozhodnete-li se myš usmrtit, konstruujte past vždy tak, aby byl celý proces rychlý a bezbolestný.