Na myši s lepidlem

Naši uloženou úrodu musíme chránit. Kromě nás si na ni brousí zuby i myši. Celý rok o nich téměř nevíme, ale na podzim se začínají stěhovat do tepla. Vyhledávají sklepy, komory, půdy nebo stodoly a lozí, aby hledali něco pod zub. Při svém apetitu a rychlosti rozmnožování dokáží zásoby úrody doslova zdecimovat. Proti myším je nutno intenzivně bojovat a zejména efektivně.

Nejlepším způsobem, jak udržet myši na uzdě, je mít dobrou kočku. Tento domácí predátor je odvěkým nepřítelem hrabošů, ale na druhé straně nerespektuje hranice pozemku. Kočka si dělá, co chce a toulá se kudy chce. Nedá se tedy říci, že by dokonale hlídala náš dvůr a zahradu. A kromě toho při svých toulkách kočka dokáže poškodit i květiny či zeleninu.

Kočky loví myši

Když kočku nemáte nebo nechcete ji nechat pobíhat po komoře, musíte s myšmi zatočit jinak. Můžete rozestavit pasti a do nich dát voňavou návnadu. Jsou lidé, kteří myši odchytí a odnesou do lesa. Může to vypadat lidumilně, či spíše jako láska ke zvířatům, ale myš, kterou vypustíte v lese nebo v přírodě, se může znovu vrátit a hlavně plodí další potomstvo. Past, která myš chytne a bleskurychlé zabije, podstatně snižuje výskyt hlodavců v domě a jeho okolí. Kompost si s nimi hravě poradí.

Myš chycená do pasti

Mechanické pasti mnohé lidi odrazují, bojí se, že si klepnout po prstech při neopatrné manipulaci. Klasické pasti jsou totiž velmi citlivé. Stačí jemný pohyb plíšku s návnadou a ten uvolní rameno na silné pružině. Kdo vyzkoušel, ví jak dlouho po takové ráně prst bolí.

Jednou z nevýhod mechanické pasti na myši je fakt, že je jednorázová. Pokud máte v místnosti více myší, chytí pouze jednu. Musíte tedy dát pastí více, více návnad a více krát je natahovat. Tedy i větší riziko úrazu.

Lepící pasti na myši odstraňují obě nevýhody. Při jejich přípravě nehrozí, že si ublížíte a dokáží chytit více myší najednou, i postupně. Pokud tedy chodíte na chalupu jen občas, pasti na myši s lepidlem jsou pro vás řešením.

Můžete koupit hotové pasti nebo si je vyrobit. Na trhu je několik produktů, převážně v tubě. Lepidlo z tuby nanesete na karton rozměru asi 30 x 30 cm v kruhu, lepidlo se rozteče na širší pás. Uprostřed udělejte plochu asi 2 x 2 cm a na ni položte návnadu.

Hlodavců je několik druhů. Jedněm voní sýr, jiným slanina. Jako návnada je dobrý i vlašský ořech, nalepte jeho polovinu. Dobře poslouží i kousek uzené klobásy nebo obal od uzeného sýru 😉 Karton s lepidlem a návnadou položte ke stěně, myši málokdy běhají křížem přes místnost, raději vedle stěn, a neuděláte špatně, když ho položíte pod regál, kde je více „soukromí“.

Když se myš pokusí dostat k potravě, přilepí se na lepivý pás kolem ní. A vedle ní se mohou přilepit další. Lepidlu nevadí teplo, sucho ani vlhkost či mráz. V podstatě by vydrželo od podzimu do jara, kdybyste past nevyhodili pro nachytané myši.

Myši nejen načínají pytle se zrním, okusují uskladněné jablka nebo kradou ořechy. Protože hlodavci nemají močový měchýř, močí kudy chodí a tím roznášejí nemoci. Proto je tpořeba proti nim důrazně bojovat a odhánět je nebo vynášet do lesů nepomáhá.

Jeden komentář

  1. Pingback: Lednové práce v zahradě | Byt v paneláku (cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..