Netradiční způsob chovu slepic

Slepice jsou běžnou součástí dvorů u rodinných domů. V zásadě existují dva způsoby, jak chovat slepice. První je možnost pevného oplocení jako výběhu pro slepice s kurníkem. Druhou je možnost nechat slepice volně běhat po dvoře či zahradě. Pokud nechcete, aby vám slepice zdevastovaly zahradu a vadí vám zcela zničený výběh, máte na výběr i třetí způsob chovu slepic.

Kurník jako nocoviště pro slepice a jejich ochranu před chladem i predátory během noci potřebujete tak či tak. Součástí kurníků jsou i snášková hnízda, kde slepice ukládají vajíčka, pro které vlastně slepice chováme. Kromě toho ale v kurníku slepice „ukládají“ během noci i trus. Ten je třeba odstraňovat, aby se trus s podestýlkou ​​nestal semeništěm nemocí a parazitů. Nejlepším způsobem, jak v zahradě odstranit slepičí trus je zkompostovat ho na hnojivo. Přímé použití čerstvého trusu na rostliny se nedoporučuje, je příliš silný a rostlinám by ublížil.

Slepice jsou hrabavá drůbež. Kromě toho, že snášejí vajíčka, celý den něco hledají v zemi. Prohrábnou každý kout svého vyhrazeného místa. Hledají v zemi semena, brouky, červíky. Vše, co by mohli sežrat. Když je zavřete do malého dvora, za pár týdnů bude zelená tráva fuč a zůstane jen rozhrabaná a udusaná zem, kde nic neroste a nic nežije. Když slepice vypustíte do zahrady, rozhrabou a sežerou vám veškerou zeleninu a ze záhonů vám zůstane spoušť.

Slepice v ohradě

V zahraničí farmáři používají takové „Slepičí traktory“. Pojízdné kurníky s oplocením. Klec chrání slepice před predátory a brání jim v útěku. Původní určení bylo na vyčištění trávníku či plevele a odstranění hmyzu z půdy před sázením či setím.

Slepičí traktor

Takový slepičí traktor se ale dá využít i bez toho, že byste chtěli trávník či půdu zcela vyholit. Jednoduše ho necháte na jednom místě v zahradě několik dní a když už se zdá, že by trávníku hrozilo zničení, večer po tom, jak slepice zalezou do kurníku nebo ráno před vypuštěním ven, je převezete na nové místo, kde mají opět čerstvou trávu i dostatek hmyzu v zemi.

Malý slepičí traktor

Jedna slepice by měla mít pro sebe venku plochu asi 50 m2, aby z toho hned neudělala spoušť. V takovém pojízdném kurníku má každá slepice plochy výrazně méně, ale několik dní na jednom místě mohou strávit. Kromě toho, že se zde napasou a ušetříte na krmivu, místo i dobře pohnojí trusem.

Takový kurník na kolech je vhodný podle své velikosti pro chov malého počtu slepic, od čtyř do deseti kusů. To je pro jednu rodinu dostatečný zdroj vajec. Náklady na výrobu nejsou vysoké a smontovat to dokáže každý trochu zručný kutil. Internet je plný návodů na „Chicken traktor“ a určitě najdete tvarově i rozměrově vhodný pro vás.

Pokud plánujete zkusit chovat slepice a nevíte, jestli vás to bude bavit, jestli to zvládnete a zda jste dobře odhadli počet slepic pro zásobování své rodiny vejci, je mobilní kurník asi nejlepší a nejlevnější možností, jak to vyzkoušet. Zároveň je nejlepší ochranou slepic před dravci a pokud jej vybavíte pevnou střechou (z plachty, plastu), ochráníte slepice před případnou nákazou ptačí chřipkou ptačím trusem. Husté pletivo ohrady zároveň brání ptákům krást slepicím krmivo. V takovém malém prostoru se zřejmě přikrmování slepic zrnem nebo šrotem nevyhnete. A nezapomeňte na dostatek vody pro slepice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře

 1. Soused má v úmyslu chovat na zahradě slepice. Zahradu má nad naší vrtanou studní. Zahrada je v mírném svahu.
  Nehrozí její znečištění? Děkuji za odpověď.

  K.Cyraniová

  1. Ale zcela jisté hrozí její znečištění. Dvacet tisíc slepic v jedné malé hale vyprodukuje celkem dost odpadu, který se bude házet k plotu a to už něco udělat může.

   Či?

   A co takový glyfosát, v hojné míře používaný v moderním zemědělství, ten když se dostane do spodních vod a pak do studny. Nebo na to se rozbory vody nedělají?

   http://www.mojazahradka.sk/svetovy-den-vody/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..