Papriky vyséváme v lednu

Paprika je v našich končinách oblíbená jednoletá rostlina, pěstovaná pro své plody. Vyžaduje pravidelnou závlahu a teplé podnebí, proto se jí až na výjimky daří jen v nížinných okresech, kde se s úspěchem pěstuje pro časný sběr i ve sklenících a fóliovnících. Abyste na jaře mohli sázet své vlastní sazenice do záhonů, je polovička ledna ideálním obdobím na vysévání paprik.

Úvodem připomeňme, že neexistují zelené a červené odrůdy paprik. Všechny papriky jsou po opylení nejprve zelené a postupem času na slunci dozráváním mění svou barvu do červena. Z botanického hlediska jsou zralé papriky jen ty červené a jen z nich můžete brát semena pro budoucí úrodu. Rozeznáváme však i konzumní zralost, tedy stav, kdy jsou plody paprik jedlé a to jsou už velké zelené plody, které již více nenarostou. Semena z konzumně zralých, ale botanicky nezralých zelených plodů papriky vám nevyklíčí. Po vysušení semen je třeba je držet na suchém, tmavém a chladném místě, ideálně v uzavřeném skleněném poháru.

Jen semena z červené papriky vám vyklíčí

V jarním období se dají na tržištích koupit již hotové sazenice paprik různých druhů a velikostí, prodejci vám většinou nedovedou říci, o jakou odrůdu se jedná a pro zahrádkáře je to jedna velká loterie, což mu na zahradě vyroste a jaká bude úroda, co se týče velikosti plodů, jejich množství i chuti.

Šťavnaté plody zelené papriky

Pokud chcete mít jistotu, jaké rostliny vám ze semen vyrostou a jaké úrody se v létě dočkáte, musíte si sazenice předpěstovat sami doma. Buď ze semen, koupených v zahrádkářských potřebách nebo v sezóně i v různých supermarketech. Nebo mít odložené semena z loňské úrody. Pokud jste nepěstovali hybridní odrůdy typu F1, kdy opravdu nevíte, co dostanete ze semen minulé úrody, můžete se těšit na opakovanou bohatou úrodu svých osvědčených odrůd.

Jak vysévat semena paprik

Zkušení pěstitelé už vědí, že semena není dobré vysévat do substrátu bohatého na živiny. Právě naopak, na živiny chudý substrát „donutí“ semena po vyklíčení rozvinout kořenový systém, aby těch živin rostlinka získala co nejvíce.

Proto se pro výsev i prodává speciální výsevní substrát. Abyste při vysazování nemuseli bojovat s propletenými kořeny několika rostlin a jemné sazenice nepoškodily, vyplatí se vysévat semena paprik do takzvaných sadbovačů. Oddělují zvláštní prostor pro každou rostlinu a tím, že jsou plastové, dokážete je opakovaně před použitím důkladně vyčistit, aby klíčící rostliny netrpěly plísněmi. Houbovité onemocnění „padání klíčních rostlin“ je totiž nejčastější ranou, která postihuje pěstitele sazenic. Podporuje ji i nadměrná vlhkost. Z tohoto důvodu nedoporučujeme vysévat do použitých papírových proložek na vajíčka.

Související:  Moderní technologie v zimní údržbě: Co přináší budoucnost?
Do každého políčka dejte tři semena papriky

Jednotlivé složky sadbovače naplňte substrátem a jemně ho upěchujte. Potom udělejte drobnou jamku na pár milimetrů. Například tužkou nebo jinou hůlkou. Potom do jamky vložte tři semena papriky. Pro jistotu, aby vzklíčilo alespoň jedno. Pokud se vám bude dařit a vyklíčí všechny tři, není problém později udělat selekci a malými nůžkami odstřihnout nejslabší.

Semínka je třeba přikrýt substrátem a jemně zavlažit. Proud tekoucí vody by je mohl vyplavit, proto se doporučuje v prvních dnech používat rozprašovač a vodu na substrát se semeny rosit. Pozor, klíčící semena nesmíte přelít.

Průhledný kryt vytvoří klíčícím paprikám vhodnou mikroklímu

Ideální mikroklima vytvoří rostlinám průhledný plastový kryt sadbovače. V amatérských podmínkách postačí i mikrotenový sáček nebo kryt z průsvitného velkého sáčku.

Sadbovač se zasetými paprikami umístěte na místo, kde mají dost světla, ale ne příliš mnoho tepla. Ideální je parapet na jih otočeného okna, kde se moc netopí. Protože v zimních měsících je světla méně, než na jaře a v létě, přílišná teplota by způsobila pozdější vytahování se rostlinek a tenké křehké stonky. Zapíchnuté špejle a jemné upevnění paprik k nim částečně řeší tento problém, lépe je ale udržovat nižší teplotu, když je málo světla.

Zaseté papriky pravidelně kontrolujte a substrát opatrně roste. Když se objeví děložní lístky, začněte substrát opatrně zavlažovat přímo vodou, ale tak, aby se voda nedostala na listy.

Papriky velmi dlouho klíčí a rostou do výsadbové velikosti. Ideální čas na sázení sazenic paprik do volné půdy je přibližně v polovině května, kdy odezněly květnové noci s přízemními mrazíky a půda je dostatečně prohřátá, aby papriky mohly dále růst. V závislosti na zeměpisné poloze může být tento čas posunut. Zhruba čtyři měsíce trvá paprikám dosáhnout velikost, kdy jsou schopny samostatně existovat, proto je první polovina ledna u nás ideálním časem na jejich výsev.

Semena papriky před uskladněním dobře vysušíme

Koupit hotové sazenice na trhu je pohodlné, ale jejich vlastní výsev vám umožní mít nejen kontrolu nad tím, jaké odrůdy budete ve své zahradě pěstovat, ale v případě, že vyséváte osivo z vlastní minulé úrody, pomáhá vám zachovávat druhovou pestrost a mít ověřené a odolné odrůdy ve své zahradě. Přitom nejste závislí na tom, co vám trh nabídne za osivo a zda vůbec bude osivo dostupné (a za jakou cenu).

V běžném panelákovém bytě není problém vypěstovat 60-80 sazenic paprik a vedle toho později i jiné zeleniny, v rodinném domě ještě více. První rok jsou nákladem cena za sadbovače a substrát, později už jen za substrát a trocha svého času. Za trochu péče získáte nejen kvalitní a ověřené plody papriky, ale i pocit nezávislosti od vnějšího skomercionalizovaného zahradnictví.

Související:  Stříhání révy začíná po Třech králích

Jeden komentář

  1. Pingback: Jak na semena z koupené papriky | Byt v paneláku (cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..