Přesazování starších stromů

Určitě jste se již setkali se situací, že pěkný a rodící ovocný strom byste potřebovali přemístit jinam. Každý pěstitel má bohaté zkušenosti se sázením nových ovocných stromků. Ale jak je to s přesazováním starších stromků a jaký nejstarší strom ještě můžeme přesadit?

Vůbec neplatí, že ovocný strom nemůžeme přesadit. Dokonce neplatí ani to, že ovocné stromy můžeme přesazovat jen než začnou rodit. Stačí, když si uvědomíte, kolikrát jste v zahradních marketech viděli staré stromky pěstované ve velkých kontejnerech, které čekaly na svého nového majitele. Nebo kolikrát jste viděli speciální stroje, které silou hydrauliky vyhloubili šesti nebo osmi ocelovými špicemi hlubokou a širokou jámu a stejným způsobem vybrali statný strom ze země, aby ho usadili do této jámy na zcela jiném místě. A všechny takto přesázené stromy se ujali a dobře prosperují.

Takže dají se přesazovat i starší stromy, jen to chce mít správné vybavení a udělat celou operaci také správně. A jde to udělat i v amatérských podmínkách zahrádkáře a pěstitele bez kupování nebo pronájmu drahých strojů.

Důvodů na přesazování starších a rodících ovocných stromů může být několik. Řekněme že chcete na pozemku postavit nový přístřešek, rozšířit cestu nebo změnit rozložení zeleně. Odstranit „překážející“ strom je jednoduché, ale pokud rodí oblíbené ovoce, nechcete o něj přijít. Samotné kácení je necitlivý přístup, pokud existuje jiná možnost, jak vyřešit prostorový problém. I vysazení stromku stejné odrůdy, jen si chvíli počkáte na novou úrodu. Přesazení ovocných stromů z jedné zahrady do druhé má význam i tehdy, když jste koupili nový pozemek a kromě stěhování zařízení domu si chcete s sebou vzít i své ovocné stromy a keře.

Vykopání staršího stromečku

Přesadit dvacetiletý nebo starší košatý strom asi není nejlehčí, ale u moderních nízkokmenných stromků to nemusí být problém. Na obrázku je osmiletá nízkomenná třešeň. Na začátek ostrým rýčem běž špice je třeba udělat kruh kolem kmene o průměru asi 120 cm. Tím se přeruší všechny kořeny, vedoucí do stran. Pak je třeba rýčem a štycharem (úzký dlouhý rýč) opatrně mezi kořeny vybrat co nejvíce zeminy. Občas si je třeba pomoci i malou zahradnickou lopatkou.

Po odstranění co největšího množství hlíny z kořenů přichází na řadu asi nejtěžší práce. Zjistit, kam směřují další kořeny přesazovaného stromu a přerušit je. Rýčem, štycharem, sekyrkou, i pod stromem. Pomoci si můžete opatrným kýváním stromu do boků. Důležité je, abyste kořeny přerušili na okraji kořenového balu, ne u kmene.

Související:  Švestková povidla, která nepřipálíte
Převoz vykopaného stromu

Vykopanému stromu po vyjmutí z jámy opatrně očistěte kořeny od zbytků zeminy. Je to proto, aby byl strom co nejlehčí na přenášení. V rámci jedné zahrady jej můžete přenést například na pevné plachtě nebo převést Motúčkem , na větší vzdálenosti asi vlečkou za auto, strom musíte pevně ukotvit, aby se cestou nehýbal a nezpůsoboval dopravní problémy.

Na novém místě vykopejte jámu, pokud možno už před převozem stromu, o něco širší, než jsou vykopány kořeny stromu. Na spodek nasypte kompost nebo koupený zahradnický substrát. Do jemné zeminy budou nové kořínky lépe vrůstat. Kořeny zkontrolujte, poškozené odstřihněte. Před zasypáním neuškodí použít dávku mykoríznych hub a aktivátoru zakořenění.

Sázení stromu na novém místě

Všechno nářadí a substrát si můžete přivést na místo sázení motorovým kolečkem.

Elektrické kolečko je vydatným pomocníkem v zahradě

Kolem stromečku vytvořte záchytnou jámu, která udrží vodu v blízkosti kořenů. Po zasazení stromu na nové místo je třeba ho pořádně polít, alespoň dvě či tři vědra. Nejde ani tak o vodu pro kořeny, jako o to, aby voda vytlačila ze země kolem kořínků přebytečný vzduch. Nezapomeňte na kolík, pevně zaražený do země, ke kterému stromeček přivažte, aby ho vítr nevychýlil. Kolík dejte z jižní strany, aby bránil v zimě přehřívání kmene sluncem, zabráníte tak popraskání kmene.

Kořeny stromu očistěte, ale nepoškoďte

Vykopání jednoho stromku může trvat tak hodinu či dvě, v závislosti na tvrdosti půdy a komplikovanosti kořenového systému.

V zásadě jsou dvě období na sázení stromků, a tytéž období platí i při přesazování starších stromů. Na podzim se doporučuje sázet stromy proto, že mají čas se zakořenit a zem je vlhčí, než bývá v létě. Podmínkou je, že je nesázíte krátce před mrazy. Na jaře nehrozí, že by stromky zamrzly, ale půda spíše vysychá. Doporučujeme sázet a přesazovat ovocné stromy na jaře, ale je třeba je první rok pravidelně zalévat, když neprší.

Z čerstvě přesazeného stromečku je třeba odstranit květy

A první jaro odstranit všechny květiny. Může vás sice těšit, že se stromky ujali a dobře se jim daří, ale kvetení a potom vývoj plodů stromky velmi vysiluje a po přesazení by to mohla být jejich poslední úroda. Proto obětujte první úrodu na novém místě a dopřejte stromečkům čas na pořádně zakořenění. Odmění se vám bohatou úrodou následující rok.

Po přesazení můžete zkrátit větve, strom by měl mít velikost koruny přizpůsobenou velikosti kořenů. Prosvětlení koruny a zkrácení větví také pomáhá lepšímu zakořenění po přesazení. Pokud jste vybrali stromečku dobré místo, odmění se vám velkými přírůstky už koncem léta a na druhý rok.

Související:  Uskladnění slámy na mulčování

Přesadit starší ovocné stromy není problém. Stačí celému procesu věnovat dostatek pozornosti a už zanedlouho vám může dělat váš oblíbený strom radost na novém místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..