Švestková povidla, která nepřipálíte

Léto je obdobím, kdy dozrávají švestky. Je jich najednou tak moc, že nemáte-li jen jediný strom, máte starosti, jak všechnu tu úrodu zpracovat tak, aby se plody nezkazily a vy jste ji všechnu využily. Je možné v sezoně napéct buchty, uvařit knedlíky anebo švestky zakonzervovat. Kromě kompotů se nabízí uvařit švestková povidla.

Kdysi v zahradách každého venkovského domu stály ovocné stromy. Běžné byly jabloně, hrušky, třešně, ořechy a švestky. Část úrody se zkonzumovala čerstvá, část skončila koncentrovaná jako lék v litrových lahvích a část se konzervovala jako potraviny na dobu, kdy jich byl nedostatek, tedy na zimu. Kompoty a povidla se používali v kuchyni na ochucení a obohacení vcelku jednoduchých jídel a též jako zdroj energie, které v té době bylo málo, vynecháme-li zimní zabijačky. Tělo dostalo kromě chuti i cukr a lidé zimu zvládli.

Dnes nemáme (zatím) problémy s potravinami mimo sezónu jejich dozrávání ani tak velké zahrady, jak bývalo v minulosti. A lidé též žijí jiným životním stylem. No staré venkovské domy s velikými zahradami se stále kupují i mladými rodinami a do jejich vlastnictví se tak dostávají i staré odrůdy ovocných stromů. Ty jsou sice už starší a v horizontu deseti let je potřebné uvažovat s obnovou sadů, ale stále dávají velké množství úrody proti moderním nízkokmenným zákrskům do vilových čtvrtí. A tak přichází na řadu zodpovězení otázky, co s úrodou. Jak ji zpracovat, zachránit, aby nepřišla vniveč. Jak využít dary, které nám příroda dává.

Protože cukru je ve zpracovaných potravinách dnes už příliš, přicházejí ke slovu způsoby přípravy potravin a jejich konzervace, které sice cukr jako konzervant využívají, ale zachovávají přirozenost produktu a nezvyšují zdravotní rizika konzumace jídla. A jsou připravené skutečně ze surovin, které deklarují svým názvem a barvou. Aby malinový nebo švestkový džem nebyl z rozemletých jablek a malinově jen chemicky dochucen. Protože domácí je přece jen domácí, přinášíme recept na

Poctivá domácí švestková povidla bez vaření

Většina moderních zpracovaných potravin využívá fakt, že dlouhé na energii náročné zpracování suroviny nahradí nějakou lacinou složkou, která výsledný produkt zahustí, čímž se sice ušetří ve výrobě, ale s původní surovinou to už mnoho společného nemá, navíc kdo ví, jak to pak jako celek působí v našem těle. Typickým příkladem jsou například škroby a různé „husté“ výrobky.

Tak takovouto cestou rozhodně náš recept nejde. Švestková povidla jsou zkrátka švestková povidla ze švestek a ničeho jiného. Jen proces vaření a míchání je nahrazen jiným srovnatelným procesem tepelné úpravy, která je ale méně náročná na čas obsluhy. V minulosti byly běžné vícegenerační domy hospodářů s dělbou práce všech, včetně dětí, co je dnes politicky korektně „fuj fuj“. A tak ke kotlíku švestek venku, kde se topilo dřevem, se postavil děda, případně ke kastrolu na sporáku v kuchyni, kde se stejně topilo dřevem z blízkého okolí, se postavili děti a hodiny míchali švestky dřevěnou vařechou, dokud z nich nebyly skutečná povidla.

Související:  Jak mulčovat rybíz, aby to pěkně vypadalo

Dnes jsou rodiny atomizované, domy menší a všichni musí dělat vše anebo nedělají nic. Chybí osoba, která by se věnovala méně produktivním činnostem, zatímco nejsilnější jedinci zajišťují celou širokou rodinu. A tak přichází k slovu náhradní řešení, přičemž ne všechny jsou zlé a nekvalitní.

Základem kvalitních švestkových povidel, která děláme pro sebe a své děti, je kvalitní ovoce. Takže oberte ze stromu nepoškozené švestky, na jednu várku něco mezi pěti a deseti kilogramy. Potom je propláchněte studenou vodou, aby byly čisté a vysušte. Švestky je potřeba zbavit pecek, tak při tom pomocí vhodného nože je rovnou nadělte na čtvrtky anebo ještě menší kousky. Když jsou všechny švestky nakrájené a odpeckované, přidejte do směsi cukr a dobře promíchejte. Nejméně by ho mělo být deset procent, tedy kilo cukru na deset kilo švestek, ale asi se vám bude zdát kyselá (co švestková povidla vždy bývaly). Extrémem je směs 1:1, tedy pět kilo cukru na pět kilo švestek. Ale to si je potom můžete rovnou koupit v obchodě hotové (asi i s těmi jabky).

Ideální je, když čištění švestek dokončíte večer, aby směs do rána postála. Ale není to nevyhnutné, pečení švestkových povidel může začít i hned. Do směsi nalijte jedno procento kuchyňského octa a dobře promíchejte a potom vylijte na hluboký plech na pečení. Velikost trouby elektrického sporáku (která se nejlépe reguluje) a velikost plechů je různá, ale na jeden plech se může vejít cca 3-4 kila směsi, a do trouby se většinou vejdou dva hluboké plechy.

Zavřenou troubu nejprve rozehřejte za pomoci vrchního i spodního ohřevu na 200 °C a když začne směs vřít, bublinkovat, snižte teplotu tak, abyste ji udrželi ve varu. Zřejmě to bude na ukazateli víc, než 100 °C. Při této teplotě se vám povidla nepřipálí, ani když je nebudete neustále míchat. Stačí. když je zkontrolujete a promícháte přibližně jednou za půl hodiny.

Postupně se z plechů vypaří voda ze švestek a směs zhoustne. Podle teploty pečení tak asi po dvoupůl až třech hodinách je směs tak hustá a ztratila tolik vody, že i když pečete na dvou plechách, můžete směs slít do jednoho a pokračovat v pečení. Čtyři a půl až pět hodin je zhruba čas, kdy jsou povidla hotova a můžete přistoupit k plnění skleniček.

Abyste si neznečistily vršek skleniček, použijte široký stupňovitý trychtýř Presto od Tescoma. Když jednou zkusíte, už nikdy nebudete chtít jinak, šetří hodně času.

Související:  Jak pěstovat kanadské borůvky a vyrobit z nich domácí víno

Hotová pečená švestková povidla je dobré ještě sterilizovat, co můžete opět udělat v troubě, ve které jste je připravili. Na dno hlubokého plechu položte skleničky s povidly tak, aby se nedotýkaly ani okrajů plechu ani sebe navzájem a dno zalijte do dvou centimetrů vodou. Potom nastavte spodní ohřev a vysokou teplotu, abyste vodu na plechu přivedly k varu. Vařit vodu nechte deset minut a můžete troubu vypnout. Vodní pára nepřekročí (za běžného atmosférického tlaku) teplotu 100 °C a vysterilizuje skleničky tím, že v troubě bude rovnoměrná teplota.

Když skleničky v troubě vychladnou, můžete je vybrat, spodky utřít a odložit do špajzu na další použití. A možná budete chtít jednu skleničku, možná tu, kterou jste na konec nedokázali naplnit úplně do plna, i ochutnat. Například s domácím kváskovým chlebem a poctivým máslem pod povidly.

Takto si můžete svá vlastní švestková povidla připravit kdykoliv, kdy si švestky naobíráte anebo od někoho dostanete bez toho, abyste u toho „trávily mladost“. Jistě že jejich příprava zabere nějaký čas, ale spoustu času ušetříte tím, že při nich nemusíte stát celé hodiny a míchat je. Stačí udržovat teplotu v troubě tak, aby se směs pomalu vařila, ale nepřipekla. Máte-li v zahradě vlastní švestkové stromy, nemusí vám být líto, že byste bohatou úrodu nedokázali zpracovat. Protože domácí je přece jen domácí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..