Chraňte si sluch a zrak i v zahradě

Osobní ochranné pomůcky jsou pojem, který si zvykneme spojovat s pracovištěm, kde se pracuje manuálně. Většinou pokyny bezpečnostního technika bereme jako obtěžování a jsme rádi, že doma a v zahradě nás nikdo s ničím takovým neotravuje. Dříve, než vezmeme nějaké nářadí do rukou, bychom si měli uvědomit, že i doma nám hrozí rizika poranění a úrazu a také k práci v zahradě bychom měli přistupovat zodpovědně.

Samozřejmě, že ne každá činnost v zahradě je riziková. Při pletí plevele si motyčkou ublížíte asi jen sporadicky, spíše se to přihodí dětem, které při pomáhání dovádějí. Pokud však na jaře pustíte v zahradě rotavátor, už byste měli zpozornět. Či spíše být během práce pozorní. Přece jen se jedná o silný stroj a ten třeba mít vždy pod kontrolou.

Mnohem častěji se při udržování pozemku používají různé křovinořezy a občas i motorové pily. Zejména když je třeba dát do pořádku pozemek, který se déle nevyužíval. Nebo při radikálním zásahu a změně způsobu využívání některé části zahrady.

I při sečení v zahradě se může snadno stát úraz

Ačkoli to na první pohled tak nevypadá, používání ocelového kotouče nebo i silnějšího lanka nese s sebou riziko poranění očí nebo obličeje. Rychle se otáčející kotouč při sekání naráží i na tvrdší materiály, jako je tráva. Když v trávníku „najdete“ kamínek, kotouč mu udělí značnou rychlost a je jen věcí náhody, jakou bude mít trajektorii. Když poletí mezi stromy, nic se nemusí stát. Při nárazu na budovu si jeho zvuk určitě všimnete a pokud vás trefí do nohy, to si všimnete zcela jasně. Proto je hazardem chodit po zahradě se sekačkou v sandálech nebo šlapkách. Doporučujeme kotníkovou koženou obuv, která ztlumí nárazy a je také odolná vlhkosti či rose. Stejně tak letní kraťasy nahraďte během sečení dlouhými pracovními kalhotami.

Stejně nepříjemné mohou být nárazy kousků stébel trávy při sečení motorovým vyžínačem. Na nohách, či spíše kalhotách si to ani nevšimnete, přece jen křovinořezy a vyžínače mají široké kryty. Ale občasné štípance v obličeji nemusí být jen od hmyzu. Minimálně ochranné plastové brýle u vyžínače a celoobličejový štít při používání křovinořezu silně doporučujeme.

Velké sekačky jsou zpravidla tišší

Když sečete svůj anglický trávník velkou sekačkou na kolech, může to být pro vás příjemná půlhodinka každou sobotu. Tyto sekačky mají většinou dobře utlumený čtyřtaktní motor, takže vám jejich zvuk ani nepřipadá nepříjemný. Navíc se používají při nižších otáčkách.

Zcela jiná situace bývá u křovinořezů. Vysokootáčkový dvoutaktní motor máte kousek za uchem a posloucháte ho hodinu či dvě. To už je slušný nápor na váš sluch. Pokud nechcete ještě dvě hodiny po sekání na své sousedy křičet, měli byste při sečení používat alespoň jednoduchou ochranu sluchu. Každý decibel, o který snížíte nápor na své uši, je dobrý. Protože zalehnutí uší po sekání je jen nepříjemné, ale trvalé poškození sluchu je opravdu vážný problém.

Zahrada může být zdrojem obživy pro vaši rodinu, i když jen zčásti. V první řadě by to ale měl být odpočinek od každodenních pracovních povinností. Ať už udržujete zahradu okrasnou nebo ji máte jako užitkovou, při jejím obrábění byste měli dbát také na své zdraví. Ochrana sluchu a zraku by měla být v první řadě vaším zájmem. Doma vás nebude upozorňovat žádný bezpečnostní technik na zapomenutý ochranný štít nebo chrániče sluchu. K svému zdraví musíte zodpovědně přistupovat především vy. Abyste si svou zahradu mohli v klidu užívat co nejdéle.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..