Jak pěstovat kanadské borůvky a vyrobit z nich domácí víno

Opad z jehličnatých stromů – smrků, borovic a okrasných konifer způsobuje okyselení půdy. V jejich blízkosti se proto daří jen málokterým trvalkám. Tato zákoutí zahrady však lze využít čistě prakticky k pěstování drobného ovoce – kanadských borůvek. Ty naše lesní na zahradě nevyrostou. Ke svému růstu totiž potřebují konkrétní druhy …

Rez hrušňová: jak předejít infekci a ošetřit již nakažené dřeviny

Rzi, rozmanitá skupina parazitů rostlin, patří do říše hub. Květinám, stromům, keřům i užitkovým plodinám rzi nejen ubírají na kráse, ale omezují je i v růstu a dozrávání plodů. S obnaženkou, neboli rzí hrušňovou (Gymnosporangium sabinae), se potkává mnoho majitelů zahrad, na jejichž pozemcích rostou ovocné stromy, podle jména hlavně …

Množení lísek

Lískové ořechy jsou u nás považovány spíše za divoké lesní plody, ale stále více lísek se objevuje i v našich zahradách. Přestože se v obchodní síti dají koupit vyloupané lískové ořechy zejména z dovozu, dají se bez problémů pěstovat a na podzim posbírat. Pokud máte ve své zahradě keř, jehož …

Jak mulčovat rybíz, aby to pěkně vypadalo

Možná stojíte před stejným problémem. V zahrádce u rodinného domu ve městě máte vysazenu řadu rybízu. Částečně jako živý plot, částečně jako zdroj drobného ovoce. Trávník sečete, ale trávu vyvážíte do sběrného dvora. Rádi byste zkusili mulčování, ale vadí vám hromada trávy pod každým keřem. Navíc se kolem toho špatně …

Divoké včely jsou užitečné, i když nedávají med

I při nejlepší péči o rostliny bychom zůstali bez úrody, kdyby květy na stromech, keřích nebo zelenině zůstaly neopyleny. Aby se z květů staly plody, musí je navštívit opylovače. Nemusíme být zrovna včelaři, abychom se dočkali bohaté úrody, přestože je mezi lidmi rozšířen mýtus, že opylovače jsou jen včely medonosné. …