Čím krmit včely

Není žádným tajemstvím, že včelaři nejen berou včelám u úlů med, ale také je musí krmit v nepříznivých časech nebo na konci sezóny. Bodejť by ne, když jim vezmou jejich zásoby, které si včelstvo produkovalo na „horší časy“. Zkušení včelaři i poučení laici se přou, co je vhodnější jako příkrm …

Pěstovat extenzivně nebo intenzivně

Starší ročníky poslouchaly na hodinách Vlastivědy na základní škole, jak jsme jako stát po druhé světové válce postupně přešli od extenzivního obdělávání půdy soukromých vlastníků k intenzivnímu obděláváni půdy socialistických družstev. Dnes jsme pod tlakem jiné propagandy a o zemědělství se (zatím) moc nemluví. Jaký způsob využíváni pozemků je ale …

Rez hrušňová: jak předejít infekci a ošetřit již nakažené dřeviny

Rzi, rozmanitá skupina parazitů rostlin, patří do říše hub. Květinám, stromům, keřům i užitkovým plodinám rzi nejen ubírají na kráse, ale omezují je i v růstu a dozrávání plodů. S obnaženkou, neboli rzí hrušňovou (Gymnosporangium sabinae), se potkává mnoho majitelů zahrad, na jejichž pozemcích rostou ovocné stromy, podle jména hlavně …

Kdy ošetřit jabloně proti obaleči

Máte rádi jablka? Tak to se zcela jistě těšíte na podzim, kdy budou dozrávat. Zakousnete se do šťavnatého plodu – a vyplivnete červa, který se do jablka nastěhoval dávno předtím, než dozrálo a než jste ho ze stromu odtrhly. Pokud nechcete zažívat takové „veselé příběhy“, musíte jabloně včas ošetřit. Ale …

Drtiče zahradního odpadu jsou užitečnými pomocníky

Ať už na jaře stříháte révu nebo řezem připravujete ovocné stromy na novou sezónu, musíte řešit, co s odpadem, který při této činnosti vznikl. Nemine vás to ani tehdy, když vaše stromy stříháte na podzim. Vždy vám zůstává na zemi spousta větví, které je třeba uklidit. Pokud se na tyto …

Pachové odpuzovače divoké zvěře ochrání ovocné stromky

Zima je pro zahrádkáře a pěstitele časem odpočinku, pokud máme na mysli rostlinstvo v našich zahradách. Příroda však rozhodně nespí, zejména ne divoká zvěř. Ta stále hůř a hůř hledá pro sebe potravu pod vrstvou zmrzlého sněhu a tak se za ní vydává i do míst, kde ji je přes …

Budovat zahradu užitkovou nebo okrasnou?

Každý máme jiný důvod, proč budovat zahradu. Každý jsme dostal jiný impuls, který nás „vyhnal“ do přírody. A proto je i každá zahrada jiná. Každý od pobytu v ní očekáváme něco jiného. Odpočinek od ruchu velkoměsta, produkci ovoce, potěšení z barevných květů, relax u prýštící vody nebo růst vlastní bio-zeleniny. …

Množení lísek

Lískové ořechy jsou u nás považovány spíše za divoké lesní plody, ale stále více lísek se objevuje i v našich zahradách. Přestože se v obchodní síti dají koupit vyloupané lískové ořechy zejména z dovozu, dají se bez problémů pěstovat a na podzim posbírat. Pokud máte ve své zahradě keř, jehož …

Ochrana ovocných stromů před zimním obdobím

Zima je obdobím, ve kterém většina zahrádkářů „zazimuje zahradu“. Ostatní pěstitelé nebo farmáři vědí, že příroda žije i v zimě, ačkoli jinak, než v ostatní části roku. Vegetace se většinou „přepne do úsporného režimu“, no živočišná říše je stále aktivní. A právě proto, že vegetace spí pod sněhem, zvěř se …

Divoké včely jsou užitečné, i když nedávají med

I při nejlepší péči o rostliny bychom zůstali bez úrody, kdyby květy na stromech, keřích nebo zelenině zůstaly neopyleny. Aby se z květů staly plody, musí je navštívit opylovače. Nemusíme být zrovna včelaři, abychom se dočkali bohaté úrody, přestože je mezi lidmi rozšířen mýtus, že opylovače jsou jen včely medonosné. …