Pěstovat extenzivně nebo intenzivně

Starší ročníky poslouchaly na hodinách Vlastivědy na základní škole, jak jsme jako stát po druhé světové válce postupně přešli od extenzivního obdělávání půdy soukromých vlastníků k intenzivnímu obděláváni půdy socialistických družstev. Dnes jsme pod tlakem jiné propagandy a o zemědělství se (zatím) moc nemluví. Jaký způsob využíváni pozemků je ale …

Pěstování zeleniny bez umělých hnojiv je lepší a levnější

Všichni pěstitelé ví a různé magazíny jim to rádi připomínají, že u pěstování zeleniny je důležité včas a správně hnojit. Protože bez hnojení nebude úroda. Buď nebude žádná nebo bude bídná. Různé druhy zeleniny jsou různě náročné na dostupnost živin v půdě. Téměř všichni se shodnou v nutnosti kupovat ty …

Mulčování slámou

Mulčování je v našich končinách nejznámější jako metoda pokrývání květinových záhonů drcenou kůrou stromů, převážně proti prorůstání plevele. V ovocné a zeleninové zahradě jsou však mnohem vhodnější a dostupnější jiné materiály. Je to seno a sláma. Jaké vlastnosti má sláma jako mulč?

Aby ředkvičky neštípali

Šťavnaté a křupavé červené ředkvičky jsou oblíbenou jarní zeleninou. Ať už na snídani s chlebem a máslem nebo jen tak samy, právě utržené ze záhonu. Každý z nás se do nich s chutí zakousne. Jen kdyby některé z nich nepálili. Víte, jak správně vybírat a pěstovat ředkvičky, abyste měli úrodu …

Divoké včely jsou užitečné, i když nedávají med

I při nejlepší péči o rostliny bychom zůstali bez úrody, kdyby květy na stromech, keřích nebo zelenině zůstaly neopyleny. Aby se z květů staly plody, musí je navštívit opylovače. Nemusíme být zrovna včelaři, abychom se dočkali bohaté úrody, přestože je mezi lidmi rozšířen mýtus, že opylovače jsou jen včely medonosné. …