Elektrický traktor do zahrady

V každé větší zahradě nebo domě na vesnici je třeba převážet různé druhy materiálů a jezdit s obyčejným kolečkem je velmi namáhavé a nepraktické. A čím je člověk starší, tím větší problém mu dělá i malý svah. Proto se z našich dvorů a zahrad ozývají po celé dny spalovací motory starších kupovaných ale zejména podomácku vyrobených malotraktorů. Tomu může být již zanedlouho konec. Slovenský producent nabízí elektrický malotraktor z vlastního vývoje.

Elektrická energie jako zdroj pohonu začíná být moderní nejen v oblasti elektrokol nebo elektromobilů. Svou cestu si nachází i do zahrad. Akumulátorové řetězové pily, vyžínače nebo sekačky tak i elektrické kolečko již mnozí běžně používají. Tak proč by nemohl být na elektřinu i malotraktor?

Elektrický malotraktor

Takto zřejmě uvažoval Ing. Rastislav Tribula, PhD, ze Žiliny. Výsledkem práce je malotraktor s elektrickým motorem napájeným bateriemi, osvětlením, kotoučovými brzdami na předních kolech a s mnoha jinými vychytávkami.

Elektrický malotraktor ET 2000

Jaké jsou jeho hlavní výhody?

  • Vysoký výkon
  • Tichý provoz
  • Nulové emise
  • Jednoduchá obsluha
  • Nízké provozní náklady

 

Můžete ho využít:

  • V domácnosti – úpravy zahrady
  • V lesohospodářství
  • V zemědělství
  • V průmyslu
  • Ve veřejné samosprávě

 

A co se k němu dá připojit?

  • škarpovače, hrobkovače
  • vyorávače, oborávací kola
  • pasivní kypřiče, plečky
  • vlečky
  • válce
Příslušenství k elektrickému malotraktoru

Umíte si představit, že by všichni sousedé ve vaší ulici měli namísto hlučných traktůrků s vyběhanými škodováckými motory takovou elektrickou nádheru? Ani byste nevěděli, že někdo z nich nemůže spát a proto již časně ráno vyrazil se svým elektrickým traktorem na louku pro seno nebo pro dřevo na zimu. Nevadilo by vám, že si vy si v neděli chcete pospat a soused nemá s kým.

Elektrický malotraktor ET 2000

Energii pro pohon zajišťují 12 V trakční baterie montované ve dvojici nebo ve čtveřici pro zvýšený dojezd. Elektromotor nemá žádné emise, zato disponuje plným točivým momentem již od nízkých otáček a nulové rychlosti. Umíte se tedy pohnout s těžkým nákladem i ve svahu a jet krokem, když to potřebujete. Odpadá péče o rozvod nafty a čerpadlo nebo palivovou a elektrickou soustavu benzínových motorů traktorů. Při teplotách pod bodem mrazu se již z principu fungování olověných baterií výrazně snižuje využitelná kapacita akumulátorů a tím i dojezd malotraktoru.

Na druhé straně tento typ akumulátorů lze dobíjet kdykoliv. Samozřejmě, že v blízkosti musíte mít elektrickou zásuvku na 230 V. Čím více baterie vybíjíte, tím více se zkracuje jejich životnost, ale měli byste dosáhnout 800 až 1200 plných cyklů, než budete muset baterky vyměnit. Jelikož běžný zahrádkář nebo hospodář nejezdí s traktorem každý den, dá se uvažovat o použitelnosti s novými bateriemi několik let. Samozřejmě, že připojením malotraktoru k nabíječce vždy, když je to možné, výrazně prodloužíte životnost baterií.

Elektrický malotraktor ET 2000 na poli

Pro případ dlouhého výletu do lesa nebo na pole by asi nebylo od věci naložit na vlečku i malý benzínový elektrický agregát 😉 Plné nezávislosti by se dalo dosáhnout nabíjením pomocí solárních panelů nebo větrné turbíny. To jsou zařízení, která už také nejsou jen exotickým prvkem nebo experimentem některých jedinců. Ostrovní solární systémy se zásobními akumulátory by přeměnily tento prozatím exotický elektrický traktor na statného pomocníka na statku, jehož provoz by si nevyžadoval žádnou platbu za elektřinu z distribuční sítě ani za palivo do pohonného agregátu.

A to už začíná být zajímavá nejen ekologická ale také ekonomická alternativa pro nejednoho zemědělce nebo chalupáře.

Všechny fotografie jsou z webu www.etraktor.sk


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..