Pěstovat extenzivně nebo intenzivně

Starší ročníky poslouchaly na hodinách Vlastivědy na základní škole, jak jsme jako stát po druhé světové válce postupně přešli od extenzivního obdělávání půdy soukromých vlastníků k intenzivnímu obděláváni půdy socialistických družstev. Dnes jsme pod tlakem jiné propagandy a o zemědělství se (zatím) moc nemluví. Jaký způsob využíváni pozemků je ale …

Pěstování zeleniny bez umělých hnojiv je lepší a levnější

Všichni pěstitelé ví a různé magazíny jim to rádi připomínají, že u pěstování zeleniny je důležité včas a správně hnojit. Protože bez hnojení nebude úroda. Buď nebude žádná nebo bude bídná. Různé druhy zeleniny jsou různě náročné na dostupnost živin v půdě. Téměř všichni se shodnou v nutnosti kupovat ty …

Jak založit biozahradu

Biozahrada je takový typ zahrady, která je budována s myšlenkou, že jsme součástí přírody, kterou nechceme poškozovat, ale obnovovat, jde o snahu vytvořit dokonalou rovnováhu a vzájemné propojení ekologicky pěstovaných plodin, ovocných stromů, keřů a květin včetně bylin s důrazem pro vytvoření ideálních podmínek pro život hmyzu, ptáků a obojživelníků. …

Jak pěstovat kanadské borůvky a vyrobit z nich domácí víno

Opad z jehličnatých stromů – smrků, borovic a okrasných konifer způsobuje okyselení půdy. V jejich blízkosti se proto daří jen málokterým trvalkám. Tato zákoutí zahrady však lze využít čistě prakticky k pěstování drobného ovoce – kanadských borůvek. Ty naše lesní na zahradě nevyrostou. Ke svému růstu totiž potřebují konkrétní druhy …

Život čmeláka je krátký

Čmeláci jsou důležitými opylovači v zahradách. Nevyžadují naši přímou péči, ale udělají důležitou práci a zastoupí i včely. Navzdory své robustnosti nejsou pro lidi nebezpečné. Když mají v zahradě vhodné podmínky, objeví se vždy na jaře a s koncem podzimu se opět ztratí. Jak žijí čmeláci?