Co děláte s vánočním stromečkem po Vánocích?

Ozdobený vánoční stromeček je symbolem Vánoc v našich končinách. A tak v době před Vánocemi shánějí lidé nejen dárky pro své blízké, ale i vánoční stromeček, aby ho mohli na Štědrý den ozdobit. Většina lidí stromek nechává ve svých příbytcích až do Tří králů. Tento svátek připadá na šestého ledna. Co děláte s vánočním stromkem potom a co byste s ním dělat mohli?

Živý vánoční stromeček je tradicí, ale může s ním být spojených několik problémů. Od shánění pravé jedličky nebo pěkné borovice po opadávání jehličí z levnějších smrků na koberec. Pořídit si živý jehličnan mimo obchodní sítě a dopravovat ho domů bez příslušného dokladu je docela drahá záležitost. I když by bylo zajímavé sledovat, jak by se policie stavěla k tvrzení, že si strom vezu ze své vlastní zahrady do svého bytu pro své potřeby.

Právě snaha vyhnout se shánění a dopravě stromečku v době před svátky a jeho nepraktickému skladování vede mnohé rodiny k tomu, že si pořídí umělý stromeček. Zejména pokud jsou děti odrostlé, sváteční atmosféry a překvapení si s rodiči užili dost jako malé děti, velký strom až po strop k rozzáření oček již nepotřebují. Pak je na otázku z úvodu článku jednoduchá odpověď: složím z něho ozdoby, poskládám stromeček a vložím ho zpět do krabice, kde nás počká do dalších Vánoc.

Vánoční stromeček je nejhezčí živý

S živým stromečkem to není tak jednoduché. Nejsnazší je ho vyhodit, tedy uložit ke kontejnerům, odkud ho technické služby začátkem ledna odklidí spolu s ostatními vysloužilci. Jen nesmíte vánoční stromek odzdobovať v polovině dubna 😉 Dovedete si ale představit, že snadno opadavý vysušený smrk nesete z obýváku přes kuchyň a chodbu na schodiště a pak dolů do přízemí? To aby za vámi šla manželka a poctivě vše zametala… Není divu, že někteří lidé vyhazují odstrojený vánoční stromek přes nejbližší otevřené okno. Pravda, pokud pod ním nic a nikdo není, a pak sejdou dolů a odnesou stromek k popelnicím.

No ale jehličnatý strom je přírodní materiál a zde jsme na webu o pěstování. Ne, nebojte se, nechceme vás přesvědčovat, abyste smrček po skončení Vánoc zakořenily a pokusili se ho pěstovat na zahradě. No ale nějaké využití starého vánočního stromku by se přece jen dalo najít, co říkáte?

Jehličí dobře hoří. Pokud máte krb nebo kamna, můžete jej ztopit nebo použít při zatápění. Stejně tak větvičky a nařezané kmeny. Je to nejrychlejší řešení. My se ale nechceme stromku zbavit, ale ho využít.

Jehličí a mladé větvičky jsou vynikající na mulč pro maliny, ostružiny nebo borůvky. Ani nemusíte vytahovat kvůli jednomu stromku elektrický štěpkovač, stačí nůžkami nastříhat na malé kousky a posypat pod rostliny. Takový mulč okyseluje půdu a těmto lesním rostlinám to jen prospěje, uvidíte na plodech.

Když odříznete větvičky asi 5 cm od kmene jehličnanu, zůstane vám jakýsi věšák. Na jaře ho zakopete do záhonu, natáhnete z „věšáků“ nahoře k zemi provázky, dostanete konstrukci na popínání hrachu.

Poslední, či spíše předposlední řada výrůstků větviček s kmínkem nad v minulosti z každého vánočního stromku lidé odřezávaly a po očištění kůry to byla skvělá kvedlačka na rozmíchání prášku v tekutině v kuchyni. Nebo v domácí dílně na míchání barev.

Pěstujete růže? Čečina z jehličnatých větviček je vynikající na přikrytí růží v záhonech, aby je ochránila před sněhem a mrazem. Po Vánocích je už dost pozdě začínat chránit růže před vymrznutím, ale není pozdě doplnit jejich ochranu o novou vrstvu. Na jaře pak vše může skončit jako mulč pro ostružiny a maliny.

Vánoční stromky v květináčích

Kromě opakovaně použitelných umělých stromků a jednorázových řezaných živých stromků je ještě možnost koupit si živý stromek v květináči. Prodávají je nejen supermarkety v předvánočních akcích, ale také zahrádkářské obchody. Na první pohled se takové stromky v květináčích liší pouze velikostí a cenou. Ale pozor!

Vánoční stromeček v květináči nemusí být živý

Když koupíte levný živý vánoční stromek v květináči, nemusí to nutně znamenat, že přežije Vánoce. Ne vždy totiž takové stromky mají i kořeny! Někdy jsou stromky z farem primitivně vyorány, odříznuty od kořenového systému a zasazené do květináče do pevné hmoty, aby rovně stáli. Když skončí Vánoce, zjistíte, že stromeček usychá a ani jeho polévání vodou nepomáhá. Po vykopání zjistíte, že na konci kmene je namísto kořenů pahýl. Strom byl živý, ale už není. Jak s ním naložit po Vánocích? Jako s těmi řezanými.

Jiná situace je u stromků, které mají v květináči kořeny v substrátu. V hypermarketech to bývají opravdu malé jehličnany, tak do 25-35 cm výšky. Ozdobené v obývacím pokoji bytu vypadají mile a mnoho lidí po skončení svátků zvažuje zasadit je do zahrádky.

V podstatě to není problém. Jen je třeba si uvědomit, že teplý vzduch v bytovkách vyžaduje i zalévání těchto stromků. A že stromky před Vánocemi byly v chladném prostředí a prudká změna teploty jim nesvědčí. Zejména pokud mají potom znovu jít ven. Krátký pobyt v bytě jim totiž dokáže „zarazit postup“. Stromek v květináči, který strávil několik dní v bytě, ve srovnání s tím, který byl celý čas venku, dosahuje viditelně menší výšku.

Proto doporučujeme takový stromek nechat na balkoně co nejdéle a ihned po skončení jeho „služby“ ho na balkon vrátit, než skončí v zahradě. Zde může být zasazen do půdy, ale také ponechán v květináči, aby posloužil opět další Vánoce. V takovém případě obalte květináč silnou vrstvou bublinkové fólie, juty nebo netkané textilie, aby kořeny nezmrzli. Nebo celý květináč zahrabte do půdy.

Máte vlastní tipy, jak naložit po Vánocích s použitým stromečkem? Napište nám do diskuze pod článkem, budeme se na ně těšit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..