Do zahrady se v zimě dobře oblečte

Jsou lidé, kteří zahradu na zimu zazimují. To jsou ti, kteří do ní chodí jen pracovat. Ti ostatní, kteří ve svých zahradách skutečně žijí, toto neznají. A do zahrady chodí i v zimě. Ať už mají zahradu u domu nebo dále od trvalého bydliště a musí se do ní přepravit. V každém případě je důležité, abyste se do zahrady v zimě dobře oblékli. A je jedno, jestli se jdete do zahrady projít nebo plánujete něco i udělat.

Základem tepla a zdraví v zimě je mít nohy v teple. Neboť i nejteplejší zimník, ušanka a rukavice vám nepomohou, když jsou nohy mokré od sněhu a studené. Takže kvalitní zimní obuv je grunt a na tom pak můžete stavět ostatní zimní oděv.

V minulosti panovala poučka i více vrstvách. Platila o sportovcích, turistech, běžných lidech. Podle ní je třeba mít na sobě více vrstev proto, aby uzavřený vzduch mezi vrstvami působil jako dodatečná tepelná izolace. Základem má být tedy bavlněné tílko nebo nátělník s dlouhými rukávy, který dobře saje pot. Na něm košile, přes ni vesta nebo svetr, případně bunda a na vrch větrovka, kabát. Rukavice, šála a čepice nejsou jen módní doplněk, ale chrání před ztrátou těla hlavu a ruce.

Sedět v zimě na lavičce asi nikdo nebude, pohyb zahřeje

Takové oblečení dobře poslouží, pokud se při pohybu kontrolujete a nezpotíte se. Trochu potu bavlna tílka nasaje a kabát s bundou k tělu nepustí vítr a studený vzduch. Takže na procházku po zahradě dobré, jen nesmíte začít stoupat do strmého kopce. Pak už cítíte na zádech studený pot, stejně tak když začnete házet lopatou nebo si vymyslíte v zimní zahradě jinou práci. Sundat kabát před začátkem práce pomůže. Jednak vám nepřekáží při pohybu, jednak se při práci zahřejete a méně se potíte. No pokud neodhadnete správně intenzitu pohybu nebo počet vrstev oblečení vzhledem k teplotě vzduchu, je zle. Kapacita tílka nasávat pot je omezená a najednou se z kusu prádla, která vás má chránit, stane věc, co vás ohrožuje na zdraví. Mokrý studený záda znamená nachlazení, v tom lepším případě.

Funkční materiály pomáhají i zahrádkářům

Výzkum pokročil, nové materiály se dostaly do běžného používání. Dnešní prádlo nemá roli nasát pot, který se vytvoří při fyzické práci, ale odvést ho z povrchu těla. Použití funkčního prádla, původně určeného pro sportovce, cyklisty, lyžaře, běžce, pomáhá i zahrádkářům lépe se vyrovnat se zimním pobytem v zahradě a s potem, který během aktivity v ní vzniká. Pot je odveden do trička či košile nad tílkem, na těle máte pocit sucha a tepla. Důležité je, že i svrchní bunda musí být z podobného funkčního materiálu.

Do zahrady se v zimě musíme dobře a teple obléct

Nejznámější značkou takovýchto materiálů je Goretex. Speciální struktura oděvů a obuvi z nich zajistí, že pára z potu, ohřívaná teplem těla, je odváděna vrstvami do ovzduší, ale kapky vody z deště se přes oděv do spodních vrstev nedostanou. Může pršet, padat mokrý sníh, ale tělo zůstává stále v teple a suchu. Můžete být venku hodiny, zima vám nebude. Samozřejmě, že při práci je dobré se rozepnout nebo vrchní bundu i svléknout a nahradit ji třeba vestou. Snížíte tak přehřívání těla a tím i nadměrné pocení.

Když prší nebo sněží, je třeba používat nepromokavou čepici nebo tu obyčejnou překrýt kapucí z nepromokavého materiálu. Často jsou součástí pracovních kabátů, ukrývají se v límci.

Dobré pracovní kabáty v nepromokavé úpravě, ve kterých vám nebude zima, dostanete koupit ve specializovaných zahrádkářských a hospodářských prodejnách nebo v prodejnách lesnické a farmářské techniky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..