Jsou žížaly v trávě problém?

Majitelé městských zahrad u rodinných domů a majitelé zahrad u domů na vesnici, kteří chtějí napodobovat zahrady ve městech, investují nemalé prostředky a čas do svého trávníku. Hladkou rovnou zelenou plochu považují za svou pýchu. Brání ji zejména proti krtkům a problémem jsou pro ně i žížaly. Jsou opravdu problémem?

Mnozí už na trávník a jeho neustálou péči rezignovali a nahradili jej zámkovou dlažbou nebo vrstvou štěrku. Prý je to bezúdržbové. Netřeba se o to starat. Ti, co zůstali věrní zeleným plochám, při zakládání vzorového trávníku nezapomínají položit na zem nejprve síť proti krtkům a až na ni travní koberec, předpěstovaný kdesi na plantáži nebo substrát, do kterého zasejí travní semeno. A pak začíná neustálý koloběh. Stříhání trávníku, aby nebyl velmi vysoký, hnojení trávníku, aby dobře rostl, když už ho střihem zdecimovali. A zavlažování, aby doplnily vodu, která se z nízkého trávníku rychle vypařuje, ať trávník dobře roste. Aby ho mohli posekat. A posečenou trávu zlikvidovat jako odpad.

A teď si představte, že jsou lidé, kterým se v trávníku objeví žížaly! Proti nim žádná síť nepomáhá, tak jak je zlikvidovat?

Žížala se nejraději skrývá pod zemí

Žížaly se živí zbytky rostlin. Odumřelými zbytky, nepoškozují živé rostliny ani jejich kořeny. Lezou zemí, vytvářením tenkých tunelů půdu provzdušňují, kypří. Odstraňují zbytky a do země vypouštějí humus, obohacují ji o živiny. Tam, kde jsou žížaly, se rostlinám dobře daří, prosperují.

Jenže kde jsou žížaly, tam se objeví krtci, kteří se jimi živí. Proto jsou v okrasných trávnících plastové sítě proti nim nezbytné. Ale proč se žížaly objevují v okrasných trávnících? Co je tam láká a co způsobuje jejich rychlé množení?

Zahrádkářova přílišná péči o trávník.

Při každém sekání zůstává na zemi trochu trávy. Ať už ji hraběte hráběmi nebo používáte na sekačce sběrný koš. A tato tráva se rozkládá. Ideální potrava pro žížaly. A v trávníku se může objevit i značné množství odumřelých kořenů, také skvělá potrava pro žížaly.

Rostliny chtějí udržovat poměr mezi nadzemní a podzemní částí. Pokud najednou přijdou o značné množství nadzemních částí (posečení trávy po delší době, prudké seříznutí dřevin), zbaví se i části kořenů. Tím dojde i k uvolnění dusíku z nich do půdy. To se využívá při „zeleném hnojení“.

Takže už víte, proč je ve vašem trávníku hodně žížal? Dopřejete jim dostatek krmiva a v přírodě to funguje tak, že čím více potravy je k dispozici, tím více se živočichové rozmnožují. Mnoho žížal v trávníku ale také znamená, že trávník je trvale, automaticky a bezplatně stále dobře hnojený. V podstatě byste měli být rádi a ne si stěžovat.

Související:  Netradiční způsob chovu slepic

Proč žížaly z trávníku vylézají?

Žížaly jsou světloplaché živočichy, nemají rádi světlo. Když se i dostanou na povrch, co nejrychleji se snaží zalézt opět pod zem. Ty, které to nestihnou, hynou. Tak proč vylézají ven?

Považujete takovou scénu ve vaší zahradě za normální?

To je opět v důsledku přehnané snahy pěstitele trávníku. Žížaly nemají rády světlo, ale ještě neraději mají vodu. Pokud je v trávě vody příliš, vylézají na povrch a snaží se najít místo, kde je vody méně a žádné světlo. Co to tedy znamená, když máte plný trávník žížal?

Příliš mnoho poléváte svůj trávník a / nebo máte pod ním nepropustnou vrstvu, která nedovolí vodě (ze závlahy nebo deště) vsáknout do půdy. Měli byste omezit zavlažování a tím dopřát vašim žížalám klid, aby mohli dále provzdušňovat a hnojit váš trávník. Ušetříte za vertikutátor i za hnojiva a také za vodu a elektřinu pro čerpadlo. Stačí pochopit, že i vaše zahrada a váš trávník je součástí přírody a pozorovat ji, její děje využívat pro svůj prospěch a ne násilím s přírodou bojovat, aby bylo vždy po vašem. Bude. Chvíli a jen dokud jste ochotni do toho vrážet zbytečné peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..