Abychom se mohli květy růží těšit v létě a na podzim, musíme jim dopřát dobrou péči už během zimy a na jaře. I když růže jsou především teplomilné a suchomilné rostliny, dokáží přezimovat i v našich zeměpisných podmínkách. Na zimu je musíme také dobře připravit a po skončení zimy nastartovat vegetační cyklus. Kdy je nejlepší termín?
Před vymrzání je růže třeba chránit v zásadě dvěma způsoby. Přihrnout krček nad terénem zeminou, pilinami nebo jiným rostlinným mulčem a větvičky nejlépe ochrání čečina z jehličnanů. Když na překřížené větvičky ze smrků napadne sníh, vytvoří dokonalou peřinu. Jelikož sníh nebývá po celou zimu, některé z větviček růží mohou na koncích zamrznout. Právě proto větvičky růží před zimou nestříháme, abychom neohrozili kořenový systém.
K řezu růží přistupujeme až na jaře. Odstraňte větvičky jehličnanů, které můžete využít jako mulč pod maliny a ostružiny nebo pokud pěstujete borůvky, také uvítají okyselující materiál. Rozhrňte bal kolem kořenového krčku, popřípadě přihnojte půdu kompostem. A také ostříhejte větvičky růží. Je možné, že některé z nich budou na koncích zamrzlé, ale spodek keříčku je určitě živý.
Vzhledem k členitosti našeho území i proměnlivosti počasí mezi jednotlivými lety není možné stanovit období řezu růží přesným datem z kalendáře. Ale je zde možné řídit se přesnými ukazateli Přírody. Takovým signálem, kdy řezat růže, je období, kdy u vás kvete zlatý déšť (Zlatice Prostřední). To bývá obvykle březen či duben. Pokud je dlouhá zima a chladné jaro, kvete později, pokud rozkvete dříve, signalizuje to časný nástup jara ve vašem okolí.