Lavičky do zahrady

Určitě ani vy neplánujete celou dobu v zahradě jen tvrdě pracovat. Vždyť skutečná zahrada je místem, kde žijeme. Bez ohledu na to, zda jste ji zakládali jako okrasnou nebo užitkovou. Nebo jak je dnes moderní – pěknou zahradu s produkcí potravin. V zahradách byste měli mít místa, kde si sednete a odpočinete, kde se pohledem pokocháte po svém díle. Kromě altánků, pergol a teras zahradám sluší i lavičky.

Zákoutí s lavičkou pod košatým stromem nebo lavička na kopci s výhledem do krajiny. Jednoduché sezení nebo vyřezávaná dřevěná lavička. Nebo jak si vy představujete svou odpočinkovou lavičku?

Dřevěná lavička uprostřed sadu

Zahradní lavičky se dají koupit v hobby marketech, ale kdo to zkoušel, často naříká nad kvalitou materiálů a provedení. Druhou možností je obrátit se na specializované výrobce a do své zahrady si koupit opravdu dobrou, kvalitní a pohodlnou lavičku.

Jednoduché sezení pro partu přátel

V zásadě máte možnost vybrat si lavičku dřevěnou nebo kovovou, či spíše s kovovým rámem. Dřevěné sezení není tak studené, jako čistě kovové, ale potřebuje častěji ošetření, aby dlouho vydrželo.

Zátiší v zahrádce

Některé lavice do zahrady jsou téměř uměleckým dílem, některé ani neskrývají svou jednoduchost. Ne každou lavičku si musíte koupit. Šikovnější majitelé zahrad si jistě umí mnohé vyrobit sami a ani zahradní lavice nemusí být mimo rozsah jejich záběru.

Robustní dřevěná lavice

Často stačí pouze zkrátit hotové dřevěné přířezy, které si necháte připravit v blízké firmě na zpracování a prodej řeziva. Kromě pily budete potřebovat akumulátorovou vrtačku a utahovačku, s jejíž pomocí spojíte dřevěné díly vruty.

Jednoduchou lavici z přířezů vyrobíte i sami

Vaši zahradu tak může zdobit jedinečné dílo, které nenajdou v jiných zahradách. Během ošetřování stromů nebo při jiných pracích v zahradě si tak budete mít možnost kdykoliv odpočinout a ulevit svému tělu i se pokochat vykonanou prací.

Zátiší s lavičkou

Ale nejen při práci využijete lavičku ve své zahradě. Od práce i koně chcípají se říká a platí to rovněž o zahradnících. Posezení v zahradě můžete využít i ke čtení poutavé knihy nebo oblíbeného magazínu spojené s pobytem na slunci.

Klasická lavička s kovovým rámem

Nebo se v klidném koutě zahrady setkat s přáteli a popovídat si. Napomoci tomu může i zajímavý tvar lavičky.

Lavička do oblouku pro setkání přátel

Ale lavičky neslouží jen k sezení a odpočívání. Když ji využijete jako jakýsi podstavec pro plody své zahrady nebo jinou dekoraci, ozdobí vaši zahradu netradičním způsobem. Tehdy by ale taková lavička neměla být skryta v některém ze zákoutí, ale měla by stát na očích příchozích nebo viditelně při vstupu do zahrady.

Dekorační lavička potěší zejména na podzim

V malé zahradě možná máte místo na jedinou malou lavičku. No pokud obhospodařuje větší pozemek, můžete si dovolit umístit několik různých laviček a jejich okolí přizpůsobit účelu, pro který jste na tom kterém místě lavičku instalovali. Například její okolí vyzdobte oblíbenými květinami.

Vychutnat si své květinové záhony umožní stylová lavička

Při umisťování laviček do zahrady musíte brát v úvahu nejen směr výhledu, ale i směr převládajících větrů. Aby na vás během odpočinku nefoukalo. Stačí umístit lavičku ke keři nebo zhotovit proutěnou zástěnu. Nebo si přímo zhotovte takovou lavičku, která s větrem počítá a ochrání vás. Inspirací vám mohou být přímořské plážové křesla.

Na větrné místo postavte lavičku s pevnou zástěnou

Jako materiál na lavičku nemusíte využít jen dřevo nebo kov na to určený. Stylovou a netradiční lavičku dokážete zcela jistě vyrobit i z různých již nepotřebných věcí. Může vám v zahradě připomínat jiné vaše hobby nebo úspěšnou sportovní minulost. Či jen prezentovat vaši fantazii a schopnost improvizovat.

Vyřazené sportovní nářadí taky může sloužit jako lavička

V našem přehledu zahradních laviček nesmíme samozřejmě zapomenout na oblíbený materiál poslední doby- palety. Někdo vyrábí zahradní nábytek ze skutečných starých a používaných palet, někdo si na to kupuje palety nové a někdo vyrábí nábytek tak, aby vypadal jako vyrobený z palet, ačkoli je celý z přířezů dřeva. V každém případě může mít lavička z palet zajímavý vzhled, otázka je, zda bude i pohodlná.

Zahradní lavičky se dají vyrobit i z dřevěných palet

Netradiční využití tradičních předmětů – to je recyklace. Jako základ lavičky vám poslouží vyřazené zemědělské nářadí, o kterém byste to možná nikdy nebyli řekli.

Základem netradiční lavičky můžou být kola ze starého vozu

Neumíte se rozhodnout, zda se vám lépe sedí na lavičce nebo v křesle? Postavte si lavičku s křesly. Nebo lavičkové křesla? Na názvu nezáleží, hlavně aby se vám dobře odpočívalo.

Lavička nebo kěesla?

Lavice do zahrady nemusí být nic komplikovaného. V podstatě několik ohoblovaného fošen, pila, vrtačka a utahovačka, pár vrutů. Za jedno odpoledne může být lavička hotová a zdobit vaši zahradu.

Lavičku vyrobíte i z jednoho typu fošen

Ať už se rozhodnete zahradní lavičku si koupit, nechat vyrobit nebo ji sestrojit sami, věříme že dnešní přehled zahradních laviček různých typů i velikostí vám bude inspirací. A budeme také rádi, když se pod článkem v komentářích pochlubíte svoji lavičkou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Jeden komentář

  1. Pingback: Odpočinková lavička se stolečkem | Dům a zahrada info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..