Aby ředkvičky neštípali

Šťavnaté a křupavé červené ředkvičky jsou oblíbenou jarní zeleninou. Ať už na snídani s chlebem a máslem nebo jen tak samy, právě utržené ze záhonu. Každý z nás se do nich s chutí zakousne. Jen kdyby některé z nich nepálili. Víte, jak správně vybírat a pěstovat ředkvičky, abyste měli úrodu pouze těch sladkých?

Traduje se mezi pěstiteli, že i sladké ředkvičky vám mohou opylit včely pylem z pálivých, které může pěstovat i třetí soused od vás. Jenže včely a jiné opylovače jsou v tom nevinně.

Pověra je i to, že existují pálivé odrůdy ředkviček a že je mohli promíchat při balení do sáčků, které jste kupovali v obchodě, s těmi nepálivými. Nemohli. Všechny ředkvičky jsou chutí stejné. Kdo nebo co tedy může za štiplavost některých z nich?

Vy sami.

Ředkvičky nesmí vyschnout, jinak začnou štípat

O tom, zda vaše ředkvičky budou sladké nebo pálivé rozhodujete vy. Ředkvičky totiž potřebují pro svůj růst pravidelnou vláhu. Nezáleží na tom, zda každý nebo každý druhý den prší, zda mají dost spodní vody nebo je pravidelně zavlažuje. Vodu musí mít stále. Pokud totiž na několik dní zastavíte vy nebo nebe přísun vody, zastaví se jejich růst.

Jenže po obnovení přísunu vody se změní na pálivé. Dále budou přibírat na váze, ale už budou při konzumaci pálit v ústech. Pokud vám to vadí, nesmíte být líní a v období sucha musíte dopřát vašim ředkvičku dostatek vláhy.

Ředkvičky nejen na jaře

Lidé považují ředkvičky za jarní zeleninu. Vysévat je můžete do záhonů dle aktuálního počasí už v dubnu a za měsíc až šest týdnů, opět podle počasí, tepla a vláhy, už můžete sklízet první úrodu. Do léta, kdy bývá horko a sucho, často stihnete i druhý výsev vypěstovat do konzumní velikosti.

Ale i koncem léta a na podzim můžete ředkvičky vysít a mít čerstvou a křupavou domácí bio zeleninu na svůj stůl. Výsev vám usnadní praktické výsevní pásky, pak nemusíte mladé sazenice jednotit, rostou v optimální vzdálenosti od sebe, aby měli dost místa na vývoj bulvy. Na výsev podzimní ředkvičky využijte místo po zelenině, kterou jste již stihli sklidit a máte tedy volný záhon.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Jeden komentář

  1. Ono celkom zaujímavé je, že ked kúpite redkvičky v obchode tak v 99% prípadoch nie sú vôbec pálive, v podstate ako keby ste jedli čisto len nejakú vodu. Ja osobne mám radšej ked redkvičky pália a štípu. Čím viac tým lepšie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..