Pěstujte šípky ve své zahradě

Divoké šípky považuje mnoho zahrádkářů za nepříjemný plevel. Vyskytují se zejména v zanedbaných zahradách a jsou mezi prvními dřevinami, které jsou při rekultivaci odstraněny. Přitom jejich plody na podzim jsou dobrým zdrojem vitamínů nejen do čaje pro zahrádkáře a během zimy vítanou potravou pro pěvce, kteří v létě chrání stromy před škodlivým hmyzem. Vyplatí se dát jim šanci.

Čím je zahrada menší, tím lépe si musí zahrádkář rozmyslet, co v ní bude pěstovat. A také nikdo nechce mít košaté pichlavé keře v blízkosti branky nebo domu. No pokud máte trochu větší pozemek, neměl by být problém nechat šípek růst v zadní části, u plotu a pravidelným řezem udržovat keř v rozměrech, které vás neomezují v užívání zahrady.

Šipky rostou na okrajích hájů a nevyužívaných zahrad

Takové pěstování je vhodné tehdy, když je vaše zahrada na konci, tedy prochází ve volnou přírodu, louky nebo lesní porost. Na hranici několika zahrad se nemusí pěstování „plevele“ líbit sousedům, ale výrůstky se dají snadno eliminovat zahradními nůžkami, když jsou ještě mladé. Když totiž divoké šípky necháte dva či tři roky bez povšimnutí, dokáží velmi rychle zarůst všechno dostupné místo.

Na jaře kvete šípek malými růžovými květy, které se do podzimu změní na sytě červené plody. Až do prvních mrazů jsou tvrdé, po mrazu změknou a obsahují méně vitamínu C. Proto je sbíráme a sušíme ještě před prvními mrazy. Před sušením je vhodné je umýt a odstranit jemné chloupky, které na plodech zůstávají jako zbytky po květech. Suché vydrží dlouhou dobu.

Před uvařením čaje je dobré suché plody šípku trochu nadrtit nebo narušit. Ideálně pár vteřinovým „pobytem“ v mixéru. Pak je vložte do sevřelé vody a nechte půl hodinu odstát. Před podáváním samozřejmě přeceďte. Čerstvě nasbírané plody po očištění můžete rovnou vložit do vřelé vody.

Šípkový čaj osvěží

Ve své zahradě můžete pěstovat ne jen „kulturní“ plodiny a rostliny, jako jsou běžně známé ovocné stromy a keře. Užitečné a chutné jsou i plody dřevin, které většina lidí považuje za plevele. Když jim necháte trochu prostoru, nemusíte je chodit sbírat do volné přírody a léčivé plody babiček budete mít doma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..