Sláma je vhodný materiál k mulčování v zahradách. Hodí se i pro zeleninu i pro ovocné stromy a keře, ale také k růžím nebo i jiným okrasným rostlinám. Ideálním obdobím, kdy slámu získat, je podzim, po sklizni, kdy jí je nejvíce i nejlevnější. Víte ale jak slámu na mulčování nejlépe uskladňovat?
Každý pořádný hospodář uloží své zemědělské produkty v suchu, pod střechu. Aby déšť, vítr, mráz a sníh nic nezničil. A to se týká i sena a slámy. A tak je to určitě správné. Když používáte seno na krmení a slámu na podestýlku zvířatům.
Pokud chcete používat materiál k mulčování k rostlinám, měli byste cosi vědět o jeho vlastnostech. Prvořadým úkolem nastýlky je zakrýt holou půdu. Tedy tam, kde je okopané kolem pěstovaných rostlin. Aby tam nevyrostla plevel, aby se zem nevysušovala. Tedy abyste nemuseli okopávat. Aby vám například zelenina dobře rostla.
Nastýlať můžete slámou, senem, dřevní štěpkou. Uhlíkatý mulč ale váže na sebe dusík z půdy a tím odebírá rostlinám živiny. Tedy na přechodnou dobu mírní jejich růst. A takovým materiálem je i čerstvá sláma.
Ale pokud chcete, aby rostliny dobře rostly a nejde vám jen o neokopávání kolem nich, používat čerstvou slámu na mulčování není nejlepší nápad. Potřebujete starou slámu. Pokud nemáte možnost starou slámu koupit, protože sedláci na okolí vám prodají jen z té nové, ani sami už starou nemají, kde ji vzít? Jak si ji připravit?
Nebojte se nechat slámu na vzduchu. Tedy na větru, na dešti, na sněhu, na slunci. Uložte balíky slámy na sebe tak, aby byly vystaveny působení počasí celý podzim i zimu. Škoda je zakrývat nepromokavou plachtou. Když slámu nepoužíváte jako podestýlku pro hospodářská zvířata, nepotřebujete ji suchou. Sousednímu sedlákovi vysvětlete, že ta „hnilá“ sláma je ideální pro rostliny, neboť neváže dusík a nezpomaluje jejich růst.
Navíc starší sláma se dříve rozloží. Netřeba čekat dva či tři roky. A rozkládající se mulč vytváří zespodu novou vrstvu kyprého substrátu, plného živin, pro vaši zeleninu. Nejen, že na zamulčovaném místě nemusíte okopávat. Vy tu nemusíte ani rýt ani hnojit. Každé jaro po výsadbě přidáte tenkou vrstvu slámy na vrch, abyste udrželi půdu vlhkou a kyprou.