Zelenina pěstovaná na balkóně

Lidé ve městech si často stěžují na nemožnost vypěstovat si svou vlastní zeleninu a ovoce. Nemají pozemky, i kdyby nějaké měli, tak cestovat každý den za město se jim vidí neefektivní a beztak nemají čas věnovat se svým záhonům. No téměř každý panelák má prostor pro minizahrádku a tím nemyslíme společný kus trávníku před vchodem. Trochu čerstvé zeleniny si dopěstujete i na obyčejném balkoně.

Chloubou každé hospodyňky, která věnuje trochu času i květinám, je nádherný rozkvetlý balkon. Už na jaře, jak přestanou všechno zelené ohrožovat mrazy, se balkony a okna bytovek zazelenají letničkami a u těch šikovnějších i přezimovanými trvalkami v truhlících. Každoročně domácí paní obnoví květináče a truhlíky, doplní zásoby květinového substrátu a nakoupí v hypermarketech letničky, případně navštíví místní tržnice. Investují nemálo peněz, aby pak vše pečlivě polévali pitnou vodou z vodovodu, která ve městech také začíná být stále dražší.

Keříčková rajčata pěstovaná na balkóně paneláku

Co kdybyste namísto muškátů zasadili do truhlíků sazenice malých cherry rajčat? Do jednoho 60 cm truhlíku se vám vejdou na balkon čtyři sazenice. Nejsou tak velké, jako zahradní odrůdy, jsou určeny právě pro pěstování ve stísněných podmínkách. Plody jsou velké v průměru asi 2 až 3 cm a jejich kulatý tvar a sytá červená barva přinutí nejednu sousedku se vás zeptat, jaké květiny to na svém balkoně pěstujete. Bude pro vás zábavné pozorovat výraz tváře, když jim sdělíte, že jsou to rajčata.

Semena malých keříkových rajčat dostat koupit brzy na jaře v různých hypermarketech a samozřejmě v zahrádkářských prodejnách. Když je vyseje asi v polovině března, budete mít v polovině května, v ideálním čase po skončení jarních mrazíků, hotové sazenice do svých truhlíků. Jen substrát pro ně nekupujte květinový, který často obsahuje přídavek hnojiv pro intenzivnější kvetení, ale obyčejný zahradnický.

V podstatě za stejnou péči, jakou byste věnovali okrasným květinám, za stejné množství substrátu a vody se vám vaše zeleninové truhlíky odmění každodenní dávkou vitamínů na váš stůl. Stačí ráno při přípravě snídaně vyjít na balkon a máte za talířek malých šťavnatých miniparadajek. Pro čtyřčlennou rodinu se vyplatí pěstovat minirajčátka na balkoně ve čtyřech 60 cm truhlících.

Pokud si troufáte i na pěstování paprik, ty musíte vysévat už v polovině ledna, trvá jim trochu déle, než vyklíčí a vyrostou do velikosti, kdy je můžete přesazovat a dát na balkon. Jen jim dopřejte větší truhlík, vyplatí se čtvercový asi 45 cm, zabere méně místa než kulatý.

Související:  Pro bohaté kvetení čínské růže
Jablíčková paprika pěstovaná na balkóně spolu s ředkvičkou

Zatímco pro cherry rajčata nemusíte řešit opory, pro papriku pěstovanou na balkoně určitě zapíchněte do květináče dřevěný kolík, ke kterému rostlinku přivážete, aby lépe odolávala větru a také hmotnosti zralých plodů.

Pod paprikami najdou své místo i jiné drobné odrůdy zeleniny. Velmi rychle, cca za měsíc, dokáže narůst červená ředkvička. Zatímco jsou sazenice malé, mají ředkvičky dost slunce a pak už je vytrhnete a velké papriky ničemu nestíní.

Na balkóně se lehce pěstuje i pažitka

Vedle rajčat a paprik si na balkoně snadno vypěstujete i pažitku. Pokud ji nestihnete včas zkonzumovat například k chlebu s máslem na snídani, vytvoří pěkné květiny a rázem tak máte z čistě užitkového balkonu i balkon okrasný.

Vedle pažitky můžete vysít semena měsíčních jahod. Ale raději je dejte do více truhlíků.

Měsíční jahody v truhlíku na balkóně

Měsíční jahody získaly svůj název podle toho, že jsou schopny rozkvést a dozrát každý měsíc, až do mrazů. A mrazy vydrží i na balkoně. Celou zimu můžete truhlíky s jahodami nechat na balkoně, na jaře znovu rozkvetou. Nerozmnožují se produkci odnoží, ale nové lístky vyrůstají ze středu, staré byste měli včas odstraňovat, abyste jim udělali místo.

Opylení květů rostlin na balkoně zajistí hmyz, který bez problémů létá i v takových výškách. Balkonová rajčata dokonce opylí i samotný vítr, takže se nemusíte bát, že byste neměli úrodu.

paprika a paradajka

Když vyměníte krásné květiny za jedlé rostliny, váš balkon bude stejně pestrý, jako v minulosti. Jen získáte místo na produkci vlastních potravin, které budou vždy čerstvé a zaručeně bez umělých hnojiv a postřiků. Vždy když dostanete chuť na šťavnaté rajče nebo křupavou papriku či sladkou jahodu, nemusíte chodit do obchodu. Jednoduše si vyjdete s dětmi na balkon a pochutnáte si.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..