Mulčování slámou

Mulčování je v našich končinách nejznámější jako metoda pokrývání květinových záhonů drcenou kůrou stromů, převážně proti prorůstání plevele. V ovocné a zeleninové zahradě jsou však mnohem vhodnější a dostupnější jiné materiály. Je to seno a sláma. Jaké vlastnosti má sláma jako mulč?

Nastýlka ​​na půdě brání rostlinám v přístupu ke slunečnímu světlu a tím zabraňuje jejich růstu. Druhou funkcí nastýlky ​​je bránění vypařování vody z půdy teplem a větrem, současně brání přehřívání kořenového systému rostlin. A také postupným rozkladem nastýlka ​​uvolňuje do půdy živiny. V zimě doplňuje sněhovou pokrývku a chrání zem před přílišným zamrzáním. Pod nastýlkou ​​zůstává půda trvale kyprá.

Ve výsledku tak správné mulčování brání růstu plevelu, šetří vodu a energii na zavlažování, trvale přihnojuje pěstované rostliny a permanentně tak zkvalitňuje půdu i bez nárazového přihnojování hnojem nebo umělými hnojivy. Zahrádkář nemusí záhony okopávat, rýt, orat či rotavátorovat a pěstování je tak méně náročné na čas, energii i peníze. Navíc dozrálé plody například jahod nebo rajčat neleží na zemi, ale na mulči a jsou chráněny nejen před znečištěním, ale také před hnilobou způsobenou mokrou zemí po dešti nebo zavlažování na běžných záhonech.

Mulčovaná zelenina roste lépe a je čistá

Kdy je mulčování slámou výhodné?

Kůra jehličnanů okyseluje půdu a kromě malin, ostružin nebo borůvek je proto do zahrady nevhodná. Nejdostupnějším mulčovacím materiálem je seno z trávy, kterou si zahrádkář může postupně nasekat a nasušit ve své zahradě. Nízkou cenu a snadnou dostupnost znevýhodňuje fakt, že seno se rychle rozloží a je třeba nastýlku ​​průběžně doplňovat. Typicky vám mulč ze sena vydrží nejvíce půl roku. O to více přihnojuje.

Sláma jako mulč vydrží na záhonech mnohem déle, typicky až dva roky. Rozkládá se mnohem pomaleji a stačí ji doplňovat jednou ročně, obvykle po výsadbě sazenic, v tenké vrstvě. Nevýhodou je, že většina zahrádkářů a pěstitelů si ji neumí opatřit pěstováním, ale musí ji nakupovat. Nejvýhodnější je to těsně po sklizni. Dostupná je v malých balících (cca 20 kilových), i velkých blocích (cca 300 kilo) nebo válcových balících (cca 400 kilo). Hmotnost balíku slámy nezáleží jen od jeho rozměru, ale i hustoty, jakou byla sláma slisována. Proto se mohou stejně vypadající balíky slámy lišit v hmotnosti. Cena při inzerci je většinou udávána za balík aniž byste znali jeho hmotnost.

Hmotnost kupovaných balíků musíte brát v úvahu při jejich dopravě a uložení na pozemku. Když už máte slámu na mulčování uloženou, dokážete si potřebné množství pro nastýlku ​​záhonů brát postupně ve velkých plastových vědrech nebo kolečkem či Motúčkem.

Související:  Jak ochránit opory z betonářské oceli

Pokud nemáte dostatečně velkou louku nebo je sušší rok a nakosíte méně sena, jako obvykle, je nákup slámy k mulčování dobrým řešením. Motorová sekačka a její provoz také něco stojí. Pokud nechcete mulč pravidelně přes rok doplňovat, mulčování slámou je také výhodnější. Obvykle ji získáte z místních zdrojů a nemusíte navštěvovat zahradnické velkoprodejny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..