Jak ochránit opory z betonářské oceli

Na vertikální podporu okrasných i užitkových rostlin se v zahradách používají různé opory. Jedním z oblíbených způsobů jsou různě velké kusy takzvaných kari-sítí, tedy svařovaných sítí z ocelových tyček, primárně určeny na zpevňování betonářských konstrukcí a ploch. Konstrukce ze železa je třeba chránit před vlivem počasí.

Betonářské sítě jsou k dostání v různých velikostech. Oka sítě bývají v rozměrech 10 x 10 až 15 x 15 cm a tloušťka tyčí je také různá. Pro zahradnické opory jsou nejpoužívanější průměry 4 nebo 6 mm, ale nejsou výjimkou ani sítě s tyčemi průměru 8 mm. Ty jsou už ale dost robustní a těžké na manipulaci a také dražší. Základní rozměr celé sítě bývá 2 × 3 metry a do betonových ploch se svazují drátem do větších celků. Pro použití v zahradě se spíše dělí. V tenčích provedeních postačí kvalitní nůžky na ocelové dráty příslušné míry nebo menší rozbrušovačka.

Kusy ocelových sítí můžete zapíchnout do země, případně je zpevnit dřevěnými kolíky nebo opřít o sebe dvě plochy do tvaru stanu (písmene „A“) a na vrchu je spojit ocelovým drátem nebo plastovými sponami. Další možností je osadit do zemního šroubu ocelový sloupek a kus kari sítě k němu uchytit dvěma nebo třemi ocelovými závitovými tzv. eska-páskami, původně určenými pro upevnění gumových hadic k nátrubkům.

Ocelové dráty kari sítí na vzduchu korodují. Kromě toho, že dostávají nepříjemnou rezavou hnědou barvu, znečišťují tak nejen ruce ale také oděv zahrádkáře při kontaktu se sítěmi. A vrstva rzi postupně ubírá z tloušťky železa, takže za pár let jsou tenké sítě mnohem méně pevné a mohou se prolomit nebo pokřivit. Proto je třeba jejich povrch ochránit před přístupem kyslíku ze vzduchu k železu, který je příčinou koroze.

Jaký materiál na ochranu železného povrchu použít

Někdy se vám podaří koupit zcela nové Karisítě, které právě přivezli z výroby a nebyly vystaveny dešti, takže nezačaly korodovat a jejich povrch je čisté železo. V takovém případě po jejich nastříhaní nebo nařezání na potřebnou velikost je stačí natřít jednou vrstvou ochranného laku.

Dnes moderní ekologické akrylové barvy lze použít i na železné povrchy. Ředí se vodou, pokud je to nutné, štětce se myjí vodou a neznečišťují životní prostředí ani nepotřebujete mít zásobu specifického ředidla na to všechno. Pokud jste ze „staré školy“, tak jistě raději použijete syntetickou základní barvu nebo syntetický email. Při správném použití mají delší životnost.

Natřít však síťovinu není tak jednoduché. Pokud ji opřete o pomocnou konstrukci (sloupek, plot…), máte možnost natřít jednu stranu, zřejmě však ne až úplně dole, kde se dotýká podložky. Po zaschnutí první vrstvy musíte natřít ještě zadní stranu a na závěr donatírat i ty poslední místa. Mezitím vždy umýt štětec, aby nezatvrdl a nemuseli jste použít nový.

Související:  Lufa - vypěstujte si v zahradě domácí potřeby

Velikost štětců se udává v palcích a na takové nátěry se osvědčily ploché štětce o velikosti 1/2″ (12 mm široké).

Pokud jsou vaše karisítě už poznamenány korozí, nezoufejte. Hrubou vrstvu snadno odstraníte ocelovým kartáčem (aby kusy rzi neodpadávali pod štětcem) a tenčí bez obav překryjte speciální barvou na zkorodované ocelové konstrukce, například Alkyton. Je sice asi dvojnásobně dražší, než běžné nátěry, ale obsahuje látky, které při styku s korozí ji chemicky ustálí a zabrání dalšímu rezivění konstrukce. Odpadá tak zdlouhavé obrušování, chemické odstranění koroze, základní nátěr a vrchní email. Jeden nátěr zvládne všechno a ochrání vaše zahradní konstrukce na dlouhá léta.

Nátěrové hmoty dostanete v široké barevné škále a záleží jen na vás, jakou barvu si vyberete. V zahradě se nám nejlépe osvědčily tmavá zelená (olivová – RAL 6004; dělají se v ní plotové konstrukce) nebo šedá barva. Záleží jen na vás, zda necháte opěrné konstrukce splynout s okolím nebo je chcete mít ve výrazné barvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..