Ochrana ovocných stromů před zimním obdobím

Zima je obdobím, ve kterém většina zahrádkářů „zazimuje zahradu“. Ostatní pěstitelé nebo farmáři vědí, že příroda žije i v zimě, ačkoli jinak, než v ostatní části roku. Vegetace se většinou „přepne do úsporného režimu“, no živočišná říše je stále aktivní. A právě proto, že vegetace spí pod sněhem, zvěř se snaží najít v zimě potravu i tam, kde se po jiné měsíce běžně nevyskytuje. Ale to není jediný problém, který hrozí ovocným stromům.

Na podzim proto každý dobrý hospodář připraví své ovocné stromy na přicházející zimu. Jaká opatření uděláte, záleží na tom, jaké stromy pěstujete, v jakém prostředí a jaké je jejich ohrožení. A některá opatření můžete udělat i v průběhu zimy.

Velkým nepřítelem ovocných stromů jsou jeleni a srnčí zvěř. V zimě okusují konečky větviček s pupeny nebo kůru na tenčích kmenech. Tím devastují koruny stromů nebo je přímo ohrožují, stromy mohou uschnout. Moderní nízkokmenné stromy jsou takto v nebezpečí během celého svého krátkého života. Staré odrůdy ovocných stromů, pěstované na vysokých kmenech s mohutnou korunou jsou v nebezpečí pouze první roky, než dorostou do výšky, kdy už do jejich koruny zvěř nedosáhne a kdy jsou i kmeny dostatečně hrubé.

Dobrou ochranou proti zvěři je oplocení. Malý ovocný sad lze oplotit jako celek, u rozsáhlých výsadeb se jedná o finančně náročnou záležitost. Kde není výskyt srnčí zvěře vysoký a stromy jsou sázené do řidšího sponu, jednodušší je chránit jednotlivé stromy, zvláště pokud později z nich mají být stromy s vysoko založenou korunou. Ke každému stromu zatlučte tři tlusté dřevěné kolíky vysoké cca 2 metry a dokola natáhněte pletivo. Kmen i větve budou pletivem ochráněny před zvěří a nebudou okousané.

Zimní ochranou stromů je i bělení kmenů vápnem. Nejedná se však o ochranu před srnami nebo zajíci, jak se někdo mylně domnívá. Tento zimní nátěr stromů je dokáže do jisté míry zbavit drobných škůdců a mechů, ale jeho síla je v něčem jiném.

Během zimy se míza ze stromů stěhuje do kořenů, aby tam čekala na jaro, kdy stromy znovu nabobtnají. Když uprostřed zimy se jeden den prudce oteplí, kmeny stromů se vlivem slunce prohřejí a míza rozproudí. Následný noční mráz může způsobit rozpraskání kmenů nebo hrubých větví.

Proto se u tenkých výpěstků v oplocených zahradách dávají kolíky ke stromečkům z jižní strany, aby chránily kmeny i před přehříváním sluncem, a starší stromy se natírají vápnem. Vápno koupíte v prodejnách stavebnin jako prášek v pytlích 5, 10 nebo 25 kg. Rozmíchejte ho s vodou v poměru asi 1,5 kg vápna na 10 litrů vody a takovou řídkou kaší štětkou natřete kmeny zespoda až k prvním větvím a neuděláte špatně, když do vzdálenosti cca půl metru natřením i ty.

Pokud jste nestihli udělat nátěr na podzim, využijte některý slunečný a teplejší den i uprostřed zimy, kdy teplota vystoupí nad nulu, aby nátěr stihl zaschnout, než se večer znovu ochladí a voda zamrzne.

Když se o své ovocné stromy postaráte před zimou a během ní budete přikrmovat drobné ptáčky, na jaře se můžete těšit, jak pěkně kvetou a v létě a podzim na dobrou úrodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..