Oplocení i bez betonování

Ochrana zahrady jako celku nebo její rozdělení na několik části se neobejde bez oplocení. Stejně tak dvůr u domu je třeba rozčlenit, zvláště pokud chováte drůbež či psa. Nejjednodušším řešením je vybudovat plot z pletiva. Fyzicky rozdělí plochu, ale opticky ji nechává propojenou a nebrání vám ve výhledu na celý pozemek. Nejnáročnější prací při budování oplocení je osazení sloupů. Mnoho sil i náklady vám ušetří nové technologie.

Pletiva pro oplocení zahrad a dvorů jde dostat v různých výškách a záleží jen na vás, zda si plochy rozčleníte pletivem vysokým 150 cm, což nebrání pohledu přes plot, ale udrží drobné zvířectvo na určeném místě, nebo potřebujete plot vysoký 1,8 či dokonce 2 metry , aby ho nepřeskočil statný pes či nepřolétla rozvášněná slepice. Jednotlivé části zahrádky působivě oddělí i plůtky o výšce jeden metr, přičemž jde spíše o symbolické rozdělení nebo o snahu zabránit dětem běhat po celé zahradě a zničit tak křehkou zeleninu.

Bez ohledu na to, jaký druh a výšku pletiva zvolíte, při budování oplocení musíte nejprve postavit sloupy, které pletivo ponesou. Použít můžete betonové sloupy, sloupy z ocelových trubek nebo čtyřhranných profilů, dnes už dodávaných jako pozinkované nebo pozinkované a poplastované pro ještě větší životnost. No a klasikou jsou dřevěné kůly.

Pro všechny druhy sloupů je potřeba nejdříve v zemi vykopat jámy nebo použít ruční či motorový zemní vrták a potom sloupy upevnit. Udusáním zeminy, udusáním štěrku nebo zabetonováním. Nebo použít zemní vruty.

Co jsou to zemní vruty

Zemní vruty jsou tlusté ocelové kuželové trouby s hrubou žárově pozinkovanou vrstvou, které se ručně nebo pomocí strojního vybavení zavrtají do půdy. Do jejich válcového otvoru na vrchu se upevňují tvarové podložky pro další konstrukce nebo se do nich vkládají ocelové sloupky. Jejich kolmost se nastavuje třemi ocelovými šrouby a proti vytržení se fixují nasypáním drceného kameniva do mezery mezi vnitřní stěnou zemního šroubu a vnějším obvodem vloženého sloupku. Třecí úhel zajistí, že se ostrými hranami kamínky „zakousnou“ do oceli a nelze sloupek v šroubu otočit nebo vytáhnout. Na první pohled se to mnoha lidem zdá jako nepravděpodobné, ale kdo už někdy potřeboval sloupek ze zemního šroubu vytáhnout ví, že je to velmi náročná práce.

Při ručním osazování zemních vrutů a při montáži sloupů pomáhá jednoduchá sloupková vodováha.

Pro běžné použití se dodávají zemní vruty s vnějším průměrem 60 nebo 68 mm a s délkou 550, 650 a 800 mm. Objednat se dají i delší šrouby případně jejich válcové nástavce. Větší délky se používají do méně únosné půdy nebo když je třeba na vruty osadit těžší konstrukce. Protože zemní šrouby jsou vhodné nejen na stavbu plotů, ale i jako základ pro chatky, terasy nebo pro billboardy.

Související:  Silný pomocník zahrádkáře - Motúčko
Osazení zemní šrouby pomocí tyče nebo montážního klíče je rychlé

Ideálním časem pro osazování zemních vrutů je jaro nebo podzim, kdy je půda relativně vlhká, ale pevná. Rozšiřující se závit postupně roztlačí půdu kolem těla šroubu a tím ji zhutňuje. V štěrkových nebo kamenitých půdách je vhodné předvrtat si osu díry pro šroub vrtákem do betonu ruční akumulátorovou vrtačkou, osvědčil se vrták průměru 12 nebo 18 mm a délkou 600 mm s takzvaným SDS upínáním, které bez problémů uchytíte i v některých Aku vrtačkách.

Pokud osazuje zemní vruty uprostřed léta v úplně suché půdě, pomůže okolí vrutu přelít jedním vědrem vody, která vsákne do hloubky a půdu změkčí.

Jsou situace, kdy jste nucen postavit sloupky nebo jinou konstrukce v zimě. Pro klasické betonování nemyslitelná situace, stejně jako kopání do zmrzlé půdy. Ani pro zemní vruty to není ideální čas, ale i do zmrzlé půdy můžete zemní šroub dostat, pravda za použití jedné finty.

Horká voda pomůže

Po vyměření místa pro zemní vruty provrtejte zmrzlou zem příklepovou vrtačkou již zmíněným vrtákem průměru 12 mm do hloubky asi půl metru. Pak 10 cm dlouhým vrtákem vyvrtejte na kružnici průměru cca 8 cm kolem středové díry ještě pět či šest děr do země. Když nasadíte zemní šroub hrotem do předvrtané díry, začne se pomalu zatáčet do země, dokud jeho kuželové rozšíření již nebude zvládat zmrzlou půdu roztlačovat.

Pomocí zemních vrutů osadíte sloupy i v zimě

Tehdy přijde na řadu horká voda, ohřátá v elektrické rychlovarné konvici nebo v kovovém čajníku na plynovém vařiči. Pomalu polijte okolí šroubu, voda vnikne i do okolních vyvrtaných děr a půdu rozehřeje. Za mírného kolmého tlaku můžete pokračovat v zavrtávání zemního vrutu do požadované hloubky.

Tření fixuje sloupy

Do osazených zemních vrutů vložte ocelové sloupy a pomocí sloupové vodováhy je usaďte v kolmé poloze dodávanými pozinkovanými šrouby v zemním šroubu. Když jsou sloupy vyrovnané, přichází čas na jejich dokonalé zajištění v šroubu a tím i v zemi.

Různé návody doporučují používat drcené kamenivo frakce 2-5, tedy velikosti jednotlivých kousků od 2 do 5 mm. Protože vnitřní průměr zemní šroubu 60 mm je cca 57 mm a průměr sloupu 48 mm dává rozdíl 9 mm, tedy při osazení sloupu přesně v ose šroubu vychází 4,5 mm mezera okolo sloupu.

Sloupek se nejprve fixuje v kolmé poloze šrouby ve vrutu

Život však nevychází ideálně a ani montáž plotu na zemní vruty nemusí být vždy taková. Při mírně vychýleném šroubu pak může sloupek při snaze o kolmé postavení dotýkat se na jedné straně stěny šroubu a na druhé vychází větší mezera.

Související:  Drtiče zahradního odpadu jsou užitečnými pomocníky

Když však zkombinujete ocelové poplastované sloupy průměru 48 mm se zemními vruty 68 mm, i při mírně skloněných vrutech osadíte bez problémů sloupky pomocí běžně dostupného kameniva frakce 4-8. Seženete ho v každé betonárně doslova za facku.

Drcený štěrk pevně spojí sloup s vrutem v zemi

Krajní sloupy plotů potřebují šikmé opory sloupů, aby se neohýbali pod tíhou pletiva. Ty bývají průměru 38 mm, takže pro ně můžete použít i menší zemní vruty 60 mm, ale jelikož se mnohem hůře osazují pod správným úhlem, větší vůle není na škodu a proto i pro vzpěry je lepší použít stejné zemní vruty, jako pro sloupy.

Stavět ploty můžete kdykoliv

Stavba plotu běžnými postupy je náročná a kromě partie šikovných pomocníků potřebujete i vhodné počasí. Nesmí být mokro, nesmí být velmi sucho, nemělo by pršet a určitě nemůže být zima a mráz. Když se rozhodnete namísto výkopů a betonu použít zemní vruty, ne jen že nezáleží na počasí, ale ani na počtu lidí. V nouzi osadíte sloupy pro ploty i sám, samozřejmě že ve dvojici jde práce rychleji, a partii využijete při montáži pletiva.

Když si přepočítáte náklady na vrtání děr, betonovou směs i přepravu zeminy vůči ceně zemního šroubu, vyjde to na jedno. Nemusíte však čekat na vytvrdnutí betonu. Ráno začnete osazovat sloupy a večer může být váš plot hotov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..