O kvalitě a množství úrody se rozhoduje daleko předtím, než se připravujeme na její sklizeň. V případě hroznů začíná všechno už brzy začátkem ledna. Venku panuje zimní období, na většině vinic leží sníh, ale vinař už musí vzít do rukou nůžky. Právě v této době se totiž zakládá úroda a určujeme její kvalitu i množství.
Zjednodušeně bychom mohli říci, že začátek vegetace révy je fixně vázán k jejímu střihu. Čím dříve ostříháme révu, tím dříve začnou na ní růst nové výhony a s nimi i listy a hrozny. A čím později budeme dělat řez, tím později se začne celý proces a tím později budeme sklízet úrodu.
Celé to však není tak jednoduché a přímočaré. Časný řez může zapříčinit vymrzání révy, pozdní řez může způsobit nedostatečné dozrání plodů. Svou roli zde hraje i umístění vinohradu a lokální mikroklima, celkové klima i odrůda. A také velikost vinohradu a počet rukou, které má vinař k dispozici. Zcela jinak se k řezu staví člověk, který stihne svůj vinohrad ostříhat za jeden či dva dny a jinak ten, kterému to může trvat celkově i měsíc.
Obecně se doporučuje začít řez révy po Třech králích – tedy po šestém lednu. Pokud jsou však předpovídány na polovičku ledna tuhé mrazy, neostříhaná réva je snáší lépe, než ostříhaná. Pokud je vinice vybudována na místě, kde je častější výskyt mrazů, také je asi lepší počkat na příslušnou dobu. Neocenitelné rady mohou poskytnout staří místní vinaři, znalci poměrů, mající roky zkušeností.
Velký vinohrad se stříhá delší dobu. Někteří začínají už před Vánocemi, jiní po Novém roce, aby stihli vše připravit na produkci. Své zde hrají i různé odrůdy a jejich odolnost vůči vymrzání i vůči chorobám. Kromě nastudovaných znalostí jsou opět důležité lokální zkušenosti.
Způsob řezu
Jak správně ostříhat révu? Na tuto jednoduchou otázku dostanete pravděpodobně mnoho protichůdných odpovědí. A jedna univerzální opravdu neexistuje. Opět záleží na místních podmínkách i pěstované odrůdě. A na tom, zda dáváte přednost přírodnímu pěstování a tedy vyváženému množství úrody i zdraví kořenů, nebo zda se jedná o produkční vinice s cílem maximálního užitku i za cenu oslabení kořenů, snížení odolnosti vůči chorobám a s krátkou životností. A samozřejmě potřebou častějších postřiků. V podstatě se jedná o to, zda si hrozny pěstujete pro sebe nebo pro cizí 🙁
Nejrozšířenější způsob střihu je asi na tažeň a čípek. Tedy na jeden dlouhý produkční a druhý záložní výhon. Záložní proto, že pokud by se ten hlavní tažeň, určený na letošní produkci, z nějakých důvodů poškodil, umrzl, či jinak přišel k úhoně. V takovém případě vybírejte tažeň co nejvyšší, ale z dobře vyzrálých prutů. Minimalizujete tím riziko napadení chorobou nebo přízemním mrazem. Ostatní větvičky ostříhejte tak, abyste kořeni způsobily co nejméně řezných stran. Ty jsou místem, kde mohou do rostliny vniknout nemoci. Neuděláte špatně, pokud ty největší zatřete štěpařským voskem.
Někteří vinaři dávají přednost dvěma stejně dlouhým ratolestem, orientovaným na opačné strany kořenů.
V zásadě je jedno, kolik těch větviček budete mít, pro rostlinu je důležité celkové zatížení. Kolik výhonů (oček) je na tažni nebo kolik jich je celkově na obou protilehlých tažních. Někteří exaktní pěstitelé jdou dokonce na přepočet oček na metr čtvereční vinohradu. Pak se můžete z různých pramenů dozvědět, že na čípku mají být dvě očka a na tažni šest, ale i deset. Opět musíme zdůraznit, že je to závislé na místních podmínkách ale také od pěstované odrůdy hroznů. A od toho, zda chcete vinice rychle „vytěžit“ nebo dáváte přednost rovnováze mezi produkcí a produkční schopností vinohradu.
Pozor na nůžky
Důležité je mít během stříhání zahradnické nůžky nejen ostré, ale i čisté. Tupé nebo špatně nastavené nůžky nedělají ostré řezy, ale drtí větvičky a způsobují větší rány na keřích a ty jsou vstupní branou pro infekce nemocí či dřevokazných hub. Pokud ostříháte napadený kořen, roznášíte si infekci právě nůžkami po celém vinohradu. Navíc špinavé nůžky se těžko stlačují nebo otevírají.
Naolejování strojním olejem není nejlepší nápad, pokud pracujete s živým materiálem. Různé čisticí a mazací oleje jsou určeny více pro strojírenské výrobky, než zahrádkářské. Pro očištění nástrojů raději použijte líh a papírové utěrky, které po použití zlikvidujte. Na rozdíl od textilních opakovaně používaných utěrek si jimi neroznášíte znečištění. A na promazání použijte silikonový olej, který je používán i v potravinářství.
Leden je vhodným měsícem na sběr oček pro štěpařské účely nebo celých proutků pro rozmnožování osvědčené odrůdy. Vegetativní množení zaručuje stejné vlastnosti nových kořenů, jako měla mateřská rostlina.
Pingback: Lednový řez révy | Moje koníčky