Elektrická anebo motorová „motyka“

Obdělávání půdy je náročná činnost. Zatímco na rozsáhlých polích pomáhají traktory, pro mnohé zahrady a zahrádky jsou nepřiměřeně velké. Ale ruční rytí je namáhavé a dlouho trvá. Je jasné, že každá mechanizace, která odbřemení zahrádkáře od této činnosti je vítaná. Na úpravu půdy před setím a výsadbou se používají rotavátory a kultivátory.

Různé stroje na úpravu půdy a práce v zahradě jsou mezi malopěstiteli oblíbené. Souhrnný název „malá mechanizace“ přesně označuje, na co jsou určeny. Na práci v relativně malých zahrádkách a záhumenkách, všude tam, kde si chce pěstitel usnadnit práci, kde ale současné velké traktory a za ně připojované stroje pro svou velikost se nedostanou. Nebo vzhledem k jejich velkému výkonu jsou neefektivní, zvláště když přeprava na místo práce trvá déle, než samotný výkon.

A tak zatímco na jedné straně roste velikost a výkonnost zemědělských strojů, na druhé zase se jejich velikost snižuje, aby byly cenově dostupnější a efektivnější v zahradách. K oblíbeným dvoukolovým traktorovým pohonům s možností navěšení různého nářadí se dokonce objevily elektrické traktůrky. Tato novinka doplňuje již déle dostupný elektrické kolečko. Oba stroje reprezentují opačné póly zahrádkářské mechanizace. Na jedné straně se objevují ucelené systémy s univerzální pohonnou jednotkou, na druhé jsou specializované jednoúčelové stroje. Obě strategie mají své výhody i nevýhody.

Když dáváte přednost menší zátěži zemědělské půdy a nevadí vám trochu větší pracnost, ale na druhé straně se nechcete „urýt k smrti“, přesně pro vás jsou určeny kypřiče půdy. Používají se pro jarní úpravu půdy a rozdrobení hrud země, pokud jste na poli provedli na podzim orbu pluhem.

Kultivátorem předěláte i trávník na zeleninový záhon

Elektrický kultivátor využijete v případě, že máte záhon v blízkosti domu a tedy dokážete k němu přivést prodlužovacím kabelem elektrický proud. Nebo máte benzinový generátor elektřiny. V každém případě jsou vhodné pouze pro malé záhony o ploše desítek čtverečních metrů nebo do skleníků. Zejména pro to, že se celkové příkony prodávaných elektrických kultivátorů pohybují od 500 do 1500 W.

Mnohem větší výkon a tím možnost obrábět větší plochy s menší námahou mají motorové kultivátory. Zatímco ty elektrické dostali přezdívku „elektrická motyka“, protože v zahrádkářské praxi slouží namísto motyky, tak motorové rotavátory v některých případech dokáží nahradit i menší pluh. S natankováním nádrže paliva je jejich motor nezávislý od místa, kde máte své zahradnické zázemí a můžete s ním kypřit půdu tak dlouho, jak sami svedete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..