Lufa – vypěstujte si v zahradě domácí potřeby

Myslíte si, že jsme tentokrát trochu přestřelili? Že pěstovat si u domu zeleninu i ovoce je normální, ale plastové výrobky už je přitaženo za vlasy? A kdo mluví o plastech? Výrobky z plastů jsou náhradou za původní přírodní nebo jiné obvykle trvanlivé výrobky. A ty často není třeba kupovat, stačí si je vypěstovat.

V prodejnách vám často nabídnou „ekologické“ výrobky z přírodního bambusu, které prý šetří přírodu. Přírodu možná šetří, no rozhodně ne vaše peněženky. Ekologie je v případě bambusových ponožek, hubek nebo příborů a jiných výmyslů jen způsobem, jak ve vás vyvolat pocit viny a otevřít peněženku v prospěch obchodníků, kteří na opačném konci světa zlikvidovali kus přírody ve jménu zisku a zamořili ovzduší exhaláty z nákladních lodí. A proč to máme dělat v situaci, když si umíme vypěstovat v našich podmínkách adekvátní produkty a ještě k tomu zdarma. To je podle nás skutečná ekologie a ekonomika, ne prachsprosté kšefty s lidskou hloupostí.

Tak jako je bambus ideálním přírodním a ekologickým a také obnovitelným zdrojem v místě svého přirozeného výskytu, podobně je to i u nás s našimi odvěkými přírodními zdroji. Ale takové konopí seté bylo úspěšně kriminalizováno, aby nás vystavilo ekonomickým žralokům a tak si musíme stavební a izolační materiály kupovat většinou od Západních firem, protože na tom všichni včetně vlády vydělají. No stále existuje minimálně jedna rostlina, kterou si můžete legálně a lehce vypěstovat ve své zahradě a používat ve stáji, v koupelně i kuchyni.

Lufa, přírodní trvanlivá houba na mytí

Houba na nádobí, špongie, věchet. Všichni je používáme a některé domácnosti celkem hodně. I na hospodářství potřebujete mýt různé nádoby na krmivo nebo vodu pro hospodářská zvířata, pro psy nebo kočky. V kuchyni se používají na mytí nádobí, v koupelně je dobré umýt si celé tělo příjemným materiálem. Na to všechno můžete použít plod lufy.

Samozřejmě si můžete hubky z lufy i koupit, ale proč byste to dělali, když lufa vyroste i na vaší zahradě, podobně jako okurka, které je podobná. A stejně jako okurky se lufy i pěstují. Semínka vysejete do záhonu anebo do sadbovačů a potom do záhonu, raději trochu dále od běžných okurek, aby se vám vzájemně nesprášily.

Pro lufy je dobré postavit pevné opory, podobně jako pro okurky. A potom je nechat vyrůst a dozrát. Pod slupkou se skrývá pevné síťované jádro, plné semen. Ta si samozřejmě odložíme pro další výsev anebo pro své přátele. Čím méně daní zaplatíme této vládě, tím méně rozhází na nesmysly, protože silnice, školy a nemocnice i tak nefungují.

Související:  S vodou je potřeba hospodařit, dokud je

Zralé plody lufy na konci sezóny oloupeme od kožovité slupky a vnitřní síťovinu dobře vymácháme ve studené vodě a necháme vyplavit všechna semena. Vzniklé síťované válečky necháme vysušit a můžeme začít používat. Někomu vadí žlutavá barva a proto je bělí, ale podle mne je to zbytečné, jde jen o barvu a nějaký „civilizační“ pocit.

Velké lufy můžete nakrájet nožem na menší kousky, akorát do ruky, ty menší používat tak, jak jsou. A s nimi mýt nejen nádobí v kuchyni, vědra po úklidu nebo nádoby pro krmení drůbeže. Vydrží neskutečně hodně, málo se derou a když se vám budou zdát opotřebované, jednoduše je hodíte do kompostu. Takže nakonec ušetříte ještě i za odvoz odpadu. Kam se hrabou exotické bambusové houbičky za drahé peníze!

Semena uskladňujte tak, jako okurkové. Budete-li mít dobrý rok a vypěstujete tři rostliny lufy, tak budete mít tolik hubek na nádobí, že vám ji stačí pěstovat každý třetí rok. Anebo ji začít prodávat 😉

K produkci potravin (ovoce, zelenina, skořápkoviny, vajíčka i maso) a energie (palivové dřevo, elektřina z fotovoltaických elektráren) můžeme přidat domácí potřeby (hubky z lufy) a časem možná rozšíříme svou míru autarkie ještě o něco dalšího 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..