Pachové odpuzovače divoké zvěře ochrání ovocné stromky

Zima je pro zahrádkáře a pěstitele časem odpočinku, pokud máme na mysli rostlinstvo v našich zahradách. Příroda však rozhodně nespí, zejména ne divoká zvěř. Ta stále hůř a hůř hledá pro sebe potravu pod vrstvou zmrzlého sněhu a tak se za ní vydává i do míst, kde ji je přes léto vídat méně často. Do našich zahrad, kde poškozuje ovocné stromy a keře. Ploty nejsou jedinou ochranou proti divoké zvěři.

Jeleni a srny zvykneme označovat divokou zvěří, ale to není správné, nežijí divoce v přírodě, jsou systematicky chované a v zimních měsících přikrmované členy mysliveckých sdružení. Do lesů jim vozí tuny sena nebo padaných jablek. Je to regulérní chov za účelem zisku, ať už vlastním lovem nebo prodejem odstřelů bonitní klientele. Zvěří způsobované škody na zemědělských kulturách myslivci neberou v úvahu a zdráhají se proplatit škody jak malým zahrádkářům, tak velkým zemědělcům. Přitom poškozený nemá podle platných zákonů právo chránit svůj majetek před nájezdem chované zvěře se zbraní v ruce. Pokud by lesní zvěř nebyla přikrmována, podle zákonů přírody by se tak nemnožila, případně by slabší jedinci uhynuli a přírodní potravinové zdroje by byly dostatečné. Přeneseně tak můžeme říci, že škody v zahradách a na polích nám způsobují lovci a jejich nenažranost. Jak se můžeme bránit?

Jak již bylo zmíněno, střílet je není dovoleno. Zbývá už jen je nějak odradit od toho, aby nám chodili po zahradách. Nejen zvěř. Autor má osobní zkušenost, jak přes jeho zahradu v intravilánu obce prošel myslivec aniž by se pozdravil a měl zlomenou zbraň!

Srna v zimě přijde až do dvora, když je hladová

Nejčastější ochranou zahrady před zvěří je její oplocení. No ani plot vysoký metr osmdesát nemusí stačit, když se jelen rozhodne, že si pochutná na výhoncích vaší jabloně. Srnčí a jelení zvěř oblibuje zejména větvičky s pupeny voňavých druhů, jako jsou jabloně, hrušky, švestky nebo broskve či meruňky. A dobře obžratý strom to „nemusí rozdýchat“ a může uschnout. Proti srnkám stačí i menší plot, tak do 1,5 metru, proti laním raději ten 180 cm.

Divočáci dokáží rytím poškodit kořeny ovocných stromků

Zatímco srnčí zvěř si ráda pochutnává na šťavnatých koncích větví nebo na kůře mladých stromů, divočáci se pustí do kořenů. Rozryjí zahradu jako pluh a hledají nejen hlízy a kořínky, ale i drobné živočichy a larvy. Na „vzorně upravených“ políčkách něco takového nenajdou, pokud pěstujete ve své zahradě permakulturním způsobem, stane se terčem kančího ataku právě vaše zahrada.

Související:  Pěstování zeleniny bez umělých hnojiv je lepší a levnější
Půdu s umělými hnojivy a bez života si divočáci nevšímají

A často nepomůže ani plot, zvláště pokud je starší. Co dělat, když uprostřed zimy objevíte poškozený plot kolem svého pozemku? Nejlepší by bylo nahradit poškozené pletivo novým, ačkoli provizorním. Výstavbu nového plotu nebo nahrazení celého pletiva novým je lepší nechat na jarní měsíce.

Plot ochrání, pach zaplaší

V místě poškozeného plotu, nebo pokud máte možnost několik metrů před plotem proti směru převládajících větrů, umístěte pachové odpuzovače divoké zvěře. Dodávají se jako jednotlivé spreje, tak celá souprava.

Sada pachových odpuzovačů divoké zvěře

Lesklé plíšky se ve větru hýbou, odrážejí světlo, dělají hluk a dvě filcové plochy na jejich vrchu po nastříkání pěny vydávají pach predátorů, kterých se zvěř bojí. Samotné nosiče pachu si umíte vyrobit i doma. Stačí k tomu houbičky na nádobí, použité PET lahve a ostrý nůž.

Doma vyrobené pachové odpuzovače zvěře

Kryt z PET láhve chrání houbičky před deštěm. Odpuzovače umístěny asi ve výšce kolen až pasu dospělého člověka by měly být od sebe ve vzdálenosti 5 až 8 metrů a pokud se dá, několik metrů před chráněným prostorem. Zvěř si může na jejich pach zvyknout a ten časem také vyprchá. Proto se doporučuje po dvou až třech týdnech savé plošky přestřiknout a při tom střídat modrou a červenou nádobu.

Vytvořená „bariéra“ odpuzovačů před plotem zahrady nedovolí zvěři přijít až k plotu a snažit se ho překonat za účelem hostování ve vaší zahradě. Je třeba připomenout, že pach se šíří ve směru větru, proto je třeba na to myslet při rozmisťování odpuzovačů, aby byla chráněna celá zahrada při různých směrech větru.

Pachové odpuzovače samy výrazně sníží útoky lesní zvěře na vaše zemědělské kultury a spolu s plotem, ať už starým nebo nedokonalým, ochrání stromky před poškozením. Dvě tuby jednoho balení vydrží i v několik desetiarové zahradě i dva roky. Investovat do sady se rozhodně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..