O potřebě přikrmovat ptáčky v zahradách a kolem domů dnes už asi nikdo nepochybuje. Je všeobecně známo, že drobní zpěvní ptáci na jaře a v létě spotřebují enormní množství hmyzu pro sebe a svá mláďata a je dobré, když ho chytají v naší zahradě, čímž ji chrání. Proto bychom my měli v třeskutém mrazu chránit ptáčky. Například vhodným přikrmováním.
V zimě a zejména pod sněhem je pro ptáky stále obtížnější najít si potravu. Různé semena trav a drobné bobule na keřích nemusí být přístupné. Energii ptáčkům dodají semena, zejména olejnaté, které jim podáváme v krmítkách.
Krmítka se dají dnes koupit v různých hypermarketech, v zahrádkářských prodejnách nebo si je šikovní kutilové vyrobí sami. Plastové mohou mít zajímavé tvary a dobrou životnost, dřevěné lépe zapadnou do přírodní zahrady. Jejich společným znakem by mělo být, že mají být umístěny tak, aby se k nim nedostala kočka (přes větev stromu nebo přes vrch plotu či nějakého přístřešku), že do krmítka nemá pršet a stékat voda z rozpuštěného sněhu, aby potrava pro ptáky nejen nenamokla , ale hlavně nezmrzla. A měli bychom mít možnost do něj semena snadno doplňovat.
Neuděláte špatně, pokud krmítko zavěsíte na větev tak, aby bylo ve výši 2 až 3 metry nad zemí, aby po lanku, na kterém je zavěšeno, nemohl predátor sešplhat dolů a aby v blízkosti krmítka nebylo sklo okna. Vyplašení ptáci by se nárazem do neviditelné překážky mohly vážně zranit.
Dřevěné krmítko pro ptáky v zahradě nemusí být žádným komplikovaným výrobkem. A na rozdíl od ptačích budek, které mají pro každý druh opeřenců doporučené rozměry vnitřku a vletových otvorů, zde se můžete řídit vlastní fantazií a dostupným materiálem.
Inspirací vám mohou byť tady uveřejněné fotografie.
Nezapomeňte spodní základnu ohradit alespoň 2 cm vysokým zábradlím z tenkých latěk, aby se semena nesypali z krmítka na zem. Ptáčci jsou sice schopni chutné sousta sesbírat i z bílého sněhu, zde jsou však vystaveny riziku útoku koček mnohem více, než na krmítku, zavěšeném na stromě nebo nějaké konstrukci. Když věšíte krmítko na strom na drátě nebo tenkém lanku, podložte ho na větvi kouskem kůže nebo plastu, aby se závěs nezařezával do kůry stromu.
Začít přikrmovat ptáčky můžete už od konce října až do dubna. Začátkem jara jsou ptáci slabí a potravy v přírodě je ještě málo. Rozhodně nepoužívejte zbytky chleba nebo pečiva či vařené jídlo, způsobilo by to ptákům vážné problémy. Slunečnici dostanete koupit v chovatelských potřebách, mívají tam i různé hotové směsi semen.
Když si krmením ptáci zvyknou na vaši zahradu, zůstanou v ní i na jaře, kdy se v květnu objevuje dostatek hmyzu. Bez ptáků by se živil na vašich keřích a stromech a připravil vás o úrodu.