Pro bohaté kvetení čínské růže

Mnoho lidí doma pěstuje ibišek, čínskou růži a přitom stále netuší, jak kvete. Zasadí ji do přiměřeného květináče, dopřejí jí kvalitní substrát, nezapomínají na pravidelnou zálivku a stále nic. I když je substrát měněn nebo pravidelně přihnojování, rostlina má dlouhé přírůstky, velké množství zdravých zelených listů, ale nekvete. Je na dobře osvětleném místě, ale stále nepřináší svým majitelům radost. Co čínské růži chybí, že nekvete?

Čínská růže, ibišek čínský, nemá ráda mráz. Proto je možné ji na terasách a balkonech pěstovat u nás cca od poloviny května, po „zmrzlých“. V létě i pěkně kvete na koncích mladých výhonků. Když se blíží podzim a teploty venku klesají k pěti stupňům Celsia, je dobré čínskou růži přestěhovat dovnitř. Byť k oknu otočenému na severní stranu. I zde dokáže pokračovat v kvetení.

Čínská růže v plném květu

Abyste ale bohatě kvetoucí ibišek měli každý rok, nesmí mít obavy z radikálního kroku. Pravidelný zimní řez nedělá dobře jen stromům nebo vinné révě, prospívá i ibišku. Když ho seříznete koncem ledna, celá korunka ibišku se omladí, vytvoří nové výhony a ty budou obsypané květy. Zahuštěná koruna bude kvést celé léto a celý podzim. A při dobrých podmínkách i celou zimu. Proto nesmíte mít obavy a navzdory této nádheře vezměte nůžky do ruky a větvičky ibišku zkraťte.

Seříznutý ibišěk v panelákovém bytě

Na obrázku je radikálně seříznutý ibišek, pěstovaný ve tvaru stromečku. Kmínek je ponechán ve výšce asi jeden metr. Větvičky jsou z původní délky zkrácené na konečných 1 až 3 centimetry. Možná to na první pohled vyzní barbarsky, ale už po krátké době vyraší zcela nové větvičky a do května narostou na délku přibližně dvacet centimetrů. A do léta se postupně prodlužují a objevují se na nich květiny, zejména po opětovném vyložení ibišku na balkon.

Pozor na ostré slunce

Prudký přechod z relativního přítmí bytu na balkón může v květnu způsobit rostlině šok. Na prvních pár dní jí tedy zajistěte stín, aby si na změnu prostředí zvykla. Například korunku na několik dní obalte bílou netkanou textilií. I tak se asi nevyhnete více či méně kompletnímu shození listů. Ty však rychle narostou a čínská růže bude dobře prosperovat. A hlavně pěkně a bohatě kvést.

Odstřižené větvičky ibišku nechte vyschnout, poslouží vám jako opory k menším květům. Nebo je na jaře použijete na míchání barev, když se pustíte do renovace či kreativních prací.

Když chcete podpořit kvetení své čínské růže, v lednu ji radikálně seřízněte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..