Tipy na nejlepší dárky pro zahrádkáře: Z těchhle budou na větvi!

Miluje váš dědeček, babička, strýc, teta, maminka, tatínek či partner zahrádkaření a práci okolo domu? Pak vám závidíme – máte spoustu možností ve výběru krásného dárku k Vánocům, k narozeninám nebo prostě jenom tak pro potěšení. Skvělé je, že jsou všechny zahrádkářské dárky praktické a nebudou ležet bez využití v koutě dílny. Milé pozornosti pro zahrádkáře koupíte už za pár korun – v našem článku najdete inspiraci na originální dárky, ať už máte rozpočet jen pár stovek nebo velkorysejší sumu přesahující tisícikorunu. 

1. Netradiční cibulky, semínka a sazenice 

Každý zahrádkář je nadšený pěstitel a téměř každý z nadšených pěstitelů rád experimentuje. Pořiďte jako dárek cibulky a semena méně obvyklých rostlin nebo sazenice zajímavých keřů a stromků. Ze semen doporučujeme složit dárkový balíček plný barevných kultivarů známých druhů zeleniny – fialové květáky, bílé mrkve, modré tykve, strakaté lilky, žlutá a žíhaná rajčata, zlaté „červené“ řepy, žluté mangoldy. Společnost SEMO vydala kolekci semen nazvanou Paleta barev, kde najdete všechny tyto zajímavě zbarvené plodiny. Doporučit můžeme i sadbu fialových brambor odrůdy Valfi nebo Blue star. Zapálené zahrádkáře potěší také brambory s krásným názvem a zajímavým tvarem hlíz – Keřkovské rohlíčky. Pokud chcete potěšit stromkem, pak volte dnes již celkem vzácné morušovníky. Jejich plody jsou vynikající a vypadají velmi exoticky. Zajímavá je také jabloň odrůdy Pink pearl, která plodí jablka s červenou dužinou. Milovníkům pálenek vyrobených z vlastní sklizně švestek udělají radost švestkomeruňky a broskvošvestky. Jedná se o speciální křížence, kteří odolávají i nižším teplotám a vyhovují jim české podmínky.
 

2. Houby na vlastní zahradě

 
Víte, že se dají nasadit také houby? Pěstování hlívy ústřičné ve vlastním sklípku na balíku slámy je stará známá věc. Stejně jako hlívu, můžete snadno v každém hobby marketu a v zahradnictví zakoupit také černý balík se speciální zeminou pro pěstování chutných žampionů. Takto si mohou vlastní houby vypěstovat i ti, co nemají soukromý les, ale touží po plném košíku. Mnohem originálnější je ovšem darování speciální houbové sadby, která je určená na venkovní výsadbu. Díky naočkovanému obilí si tak obdarovaný může vypěstovat obří pýchavky, vynikající hříbky, exoticky vypadající jidášovo ucho nebo houby asijské kuchyně – shitaké. Cena sadby se pohybuje okolo 300 Kč a vlastní výpěstky rostou už za měsíc v závislosti na druhu darovaných hub a na momentální ročním období. 
 

3. Kolečko je základ

 
Co potřebuje každý zahrádkář? Pořádné a kvalitní kolečko! Klasickým kolečkem z pozinkovanou korbou nic nezkazíte, jako dárek by se ovšem hodilo něco speciálnějšího – co třeba zahradní kolečko s barevnou korbou? Pro práci na zahradu doporučujeme vybírat kolečka s větším objemem, tedy od 80 l výše a s vyvýšenou korbou. Kolečka s barevnou korbou shánějte spíše ve specializovaných prodejnách nebo přímo od výrobce – třeba od brněnské společnosti HighTech Industries. Ryze česká firma vyrábí nespočet tvarů koleček určených na stavbu i do zahrady. V nabídce najdete kolečka s korbou růžovou, červenou, modrou, zelenkavou, fialovou a v dalších odstínech. Na přání vyrobí i kolečko dle vašich představ. Příliš nedoporučujeme kolečka s plastovou korbou, která je náchylnější na poškození. A pro lepší manipulovatelnost při práci na zahradě radíme pořídit kolečko s klasickou pneumatikou nebo rovnou se dvěma koly. 
 

4. Pomocníci na sklizeň

 
Kam s vlastními výpěstky? V čem přenést ovoce a kde plody uskladnit? Podobné otázky řeší zahrádkáři často, proto s dárkem v podobě pomocníka na sklizeň nikdy nešlápnete vedle. Velkou radost udělá objemný proutěný hospodářský koš. Doporučujeme ho nechat vyrobit ručně na zakázku od zkušeného výrobce, a to z poctivého tuzemského proutí – nikoliv z ratanu nebo z pedigu. Pro uskladnění ovoce jsou zase vynikajícím darem speciální přepravky a sestavovací regály do komor a sklepů. Potěší také prostorná síta na sušení ovoce a bylinek. Pokud se váš zahrádkář věnuje pěstování ovocných stromků, neváhejte mu pořídit kvalitní lis na ovoce neboli moštovač. Moštovač doporučujeme doplnit rovnou i demižonem pro uchování vymačkané šťávy z ovoce. Užitečným pomocníkem a milým dárkem na zahrádku je také česáček na ovoce s teleskopickou tyčí, díky kterému nebude muset zahrádkář zbytečně vytahovat štafle. Pohodlně totiž sklidí všechny plody houpající se ve výšce i 3 metrů. 
 

5. Pomocníci na pěstování

 
Má váš zahrádkář malý pozemek nebo je jeho rajónem pouze balkon? Nevadí, prostor pro pěstování mu můžete pomoct rozšířit darováním speciálních vaků na pěstování. Vaky mohou být umístěné na zemi, ale i zavěšené třeba přes zábradlí balkonu. Praktickým a originálním dárkem jsou také kapsáře na pěstování rostlin – hodí se třeba na jahodníky, které můžete ke kapsáři přikoupit jako součást daru. Klasické nářadí na zahradu v podobě rýče, lopaty a hrábí je také skvělý, ale již běžnější dárek. Vsaďte alespoň na originálnější tvar a pěkné barevné vyhotovení. Darovat lze i kompostéry nebo třeba foliovníky. Velké foliovníky se cenově pohybují do 3 000 Kč, vy ovšem můžete do dárkového papíru zabalit třeba speciální foliovník určený pro pěstování rajčat nebo skladný pařník. Perfektní bude i dárkový balíček s obsahem v podobě různých druhů hnojiv a zajímavých lapačů škůdců – třeba žlutých chytačů na vrtule třešňové nebo výsevných pásů se semeny rostlin, které vytvoří přirozenou barikádu před slimáky. Vzhledem k čím dál sušším létům ocení nejeden zahrádkář také objemnější nádoby na dešťovou vodu. 

Související:  Zahrada ve svahu aneb budujeme zahradu kreativně

6. Darujte rovnou zahrádku

 
Víte, že by vaši blízkou osobu zahrádkaření bavilo? Nebo chcete darovat nový koníček, o kterém dotyčný neměl dosud ani potuchy? I to lze! Koupě pozemku vyjde na spoustu tisíc a ve větších městech je takový krok vzhledem k nedostatku volných zahrádkářských ploch a míst v zarádkářských koloniích spíše jen snem. Ale pozor! Díky čím dál větší oblibě komunitních zahrad můžete darovat alespoň záhonek, na kterém může obdarovaný pěstovat takřka cokoliv. Zapátrejte ve svém okolí po nabídce komunitních zahrad a zarezervujte jako krásný dárek záhon nebo vak pro pěstování. Pronájem na rok se cenově pohybuje okolo 1000 Kč, radost z takového daru však bude nevyčíslitelná. Jako malý a milý bonus můžete připojit předplatné některého ze zahrádkářských časopisů – z populárních jmenujeme například časopis Bylinky, Zahrádkář, Chalupář, Receptář, Zahrada prima nápadů nebo Flóra na zahradě.
 
Mezi další skvělé nápady na originální dar pro zahrádkáře patří i oblouky a podpěry na pnoucí rostliny, zahradní LED osvětlení a klasické petrolejové lampy, zahradní houpačky a houpací závěsná křesla, krmítka a hnízdící budky pro ptáky, zahradní lavičky… Napadá vás jiný zajímavý tip na dárek pro zahrádkáře? Podělte se o něj s námi i s ostatními čtenáři!